V Boltu se přešlo na 4denní pracovní týden

V Boltu se přešlo na 4denní pracovní týden

Po tříměsíční zkušební verzi Bolt oznámil, že společnost trvale přejde na čtyřdenní pracovní týden. Fintech start-up zjistil, že výsledky testu byly extrémně pozitivní, protože nedošlo k žádnému znatelnému poklesu produktivity, zatímco zaměstnanci byli při své práci šťastnější a efektivnější.

„Nedokázal jsem si představit, že bych řídil společnost jiným způsobem,“ vysvětlil zakladatel a generální ředitel společnosti Bolt Ryan Breslow.

V září Bolt oznámil svou účast na tříměsíčním testu a nyní se zdá, že výsledky mluví samy za sebe. Podle průzkumu mezi 550 zaměstnanci na plný úvazek 94 procent pracovníků a 91 procent manažerů uvedlo, že doufají, že Bolt bude program implementovat trvale, přičemž 84 procent uvedlo, že díky kratšímu pracovnímu týdnu bude lepší sladit pracovní a soukromý život.

Breslow věří, že nový rozvrh umožňuje pracovníkům být efektivnější a produktivnější, aniž by museli nutně tvrději pracovat. Manažeři a zaměstnanci byli spíše schopni přijít na to, jak odstřihnout zbytečné porady a úkoly, které primárně sloužily k vyplnění 40hodinového týdne.

Mohl by tento trvalý posun představovat začátek odklonu od pětidenního pracovního týdne v Americe? Je to možné, ale pokud je to tak, děje se to velmi, velmi pomalu. Pracovní kultura ve Spojených státech zůstává zaměřena na tvrdou práci místo na chytrou práci, přičemž většina lidí pracuje dlouhé hodiny a téměř nikdy nevyužívá celé dny dovolené rok co rok.

V jiných zemích je již posun směrem k obnovení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem v pohybu. Island provedl zkoušku čtyřdenních pracovních týdnů pro vládní pracovníky a zjistil, že byla nadmíru úspěšná, pracovníci hlásili větší štěstí a nedošlo k žádnému znatelnému poklesu produktivity. V roce 2019 vůdce Labouristické strany Spojeného království John McDonnell oznámil, že strana oficiálně podpoří čtyřdenní pracovní týden. A právě minulý rok úřadující politik Spojených států Mark Takano představil návrh zákona, podle kterého by standardní pracovní týden měl 32 hodin – což signalizuje přinejmenším politickou orientaci na diskusi o konci 40hodinového pracovního týdne, který definoval naše životy po celá desetiletí.

Zdroj, foto: fatherly.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru