Dnes vyšlo 15 článků

V Bangladéši vyrábí klimatizační jednotky z plastových lahví

Z plastových lahví můžete vyrobit vázu, květináč i klimatizační jednotku. Vynálezce Ashis Paul přišel s inovativním způsobem, jak dostat do domovů chladný vzduch použitím plastových lahví. Učí lidi žijící ve venkovských oblastech Bangladéše vyrobit klimatizační jednotky. Od letošního února pomohl s instalací těchto jednotek, které nepotřebují elektřinu, více než 25 tisícům domácností v rozvojových oblastech země.

„Většina lidí žije v plechových chatrčích. V létě je v nich horko jako na Sahaře.“

ashis.paul_

Ashis Paul, tvůrce ekologické klimatizační jednotky

Jaiyyanul Huq je kreativní ředitel reklamní společnosti Grey Group, která má na starosti tento sociální projekt.

„Jsme záplavová země, a proto lidé na venkově v Bangladéši staví domovy z cínu, namísto z bláta. Asi 70 % bangladéšského obyvatelstva žije v cínových chatrčích. Nicméně problém je, že v plechových chatách je v létě nesnesitelné horko, zejména v severní a centrální Bangladéši. Já jsem byl v těchto chatách. A je tam skutečně horko jako na Sahaře.

 

Jeden z našich kreativních supervizorů, Ashis Paul, začal přemýšlet, jak těmto lidem pomoci. Až jednou mu nápad vnukla jeho dcera, která mu vyprávěla, že jim učitel fyziky vysvětloval, jak se plyn ochlazuje při rychlém rozšíření. Ashis má vědeckou mentalitu a vždy byl vědou fascinován, a tak začal experimentovat.

 

Vyprávěl nám o nápadu, jak vyrobit klimatizační jednotku z plastových lahví. Jednoduchost zařízení Eco-Cooler je neuvěřitelná,“ vyjádřil se k projektu Jaiyyanul Huq.

Jak vyrobit Eco-Cooler?

K výrobě ekologické klimatizační jednotky potřebujete karton s dírami a plastové láhve rozříznuté na polovinu.

eco-cooler.04

Tyto láhve postupně připevníte na karton.

eco.cooler003

Poté karton umístěte přes okno tak, aby hrdla lahví směřovala směrem do domu.

eco.cooler13

Změny tlaku, ke kterým dochází při vstupu vzduchu do širší části láhve a přechodu přes zúženou část, ochlazují vzduch. Princip je naprosto jednoduchý. Eco-Cooler snižuje okamžitě teplotu o 5°C. A je skutečně rozdíl bydlet v domově s 30°C anebo s 25°C.

Společnost Grey Group vyrábí a distribuuje tyto klimatizační jednotky zdarma. První prototyp spatřil světlo světa v loňském březnu. A nyní má klimatizační jednotku Eco-Cooler na 25 tisíc domácností v Bangladéši.

Zdroj / Foto: Observers France24

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru