V aplikaci Peeple vás bude moci kdokoliv veřejně ohodnotit

Možná znáte Yelp – aplikaci, ve které lze hodnotit restaurace, obchody, kluby, rekreační střediska, hotely a další služby. Jak se vám ovšem líbí myšlenka, že nedávno vznikl Yelp pro lidi, ve kterém vás bude moci kdokoliv ohodnotit, ať už o to stojíte nebo ne?

Aplikace by měla být oficiálně spuštěna v listopadu (zatím jen pro iOS), od té doby budete mít možnost ohodnotit všechny, koho znáte: bývalého přítele, kolegy z práce a toho chlápka, co bydlí ve vedlejším domě. Nelze se tomu žádným způsobem vyhnout, jakmile do systému Peeple někdo vloží vaše jméno, zůstane tam. Nelze ani vymazat negativní či zkreslená hodnocení – to by narušovalo celý smysl aplikace. Jednoduše si představte, že má každý, koho jste kdy poznali, možnost veřejně vás ohodnotit a zkritizovat.

„Když si lidé kupují auto, zjistí si všechno o autobazarech,“ popsala Julia Cordray, spoluzakladatelka Peeple. „Proč neaplikovat stejný průzkum i na jiné aspekty vašeho života?“

Druhá ze spoluzakladatelek, Nicole McCullough, zase dodala, že jako matka si ráda prohlídne hodnocení lidí, se kterými se stýkají její děti. Konkrétně u těch dětí to ale moc využitelné není, protože k tomu, abyste na Peeple mohli někoho hodnotit, musíte mít facebookový účet, hodnotit pod svým reálným jménem a musí vám být minimálně 21 let. Zároveň je nutné potvrdit, že znáte osobu, kterou chcete hodnotit, v jedné ze tří kategorií: osobně, profesně nebo „romanticky“. Pokud chcete hodnotit někoho, kdo ještě v databázi není, je nutné znát i jeho telefonní číslo. Aplikace si původně měla jména brát automaticky z Facebooku, ale jeho API to neumožňuje.

12003127_1049150398452644_2973765541410904479_n

Výhodné je vůbec se do aplikace neregistrovat

Pozitivní hodnocení je k vašemu jménu přidáno okamžitě, negativní nejdřív po dobu 48 hodin vidíte jen vy. Pokud se do Peeple nezaregistruje, nemají být negativní recenze komu zasílány, a tak se jednoduše nezobrazují. Váš profil ukazuje jen pozitivní hodnocení, negativní zůstávají zapomenuta.

Zakladatelky tvrdí, že chtějí šířit lásku a pozitivitu. Na Peeple je zakázán dlouhý seznam špatného chování, včetně sexismu a recenzí zahrnujících soukromé informace o zdravotním stavu. Když vám někdo udělí nepřesné hodnocení, budete mít možnost nahlásit to na webu Peeple. Otázkou zůstává, jak Peeple posoudí, zda hodnocení opravud není přesné, a jak rychle dojde k odstranění.

„Je to pro vás zpětná vazba!“ dodává Cordray.

Přichází nový ničitel vašeho života

To se ovšem většině potenciálních uživatelů nezdá. Je jasné, že v Česku si s tím můžeme lámat hlavu o něco méně. Než se aplikace proslaví u nás, bude to pravděpodobně chvíli trvat. Avšak hlavní stránky zahraničních magazínů už plní titulky jako Peeple potřebují jen ti nejosamělejší lidé na světě nebo Peeple: Nový způsob, jak může internet zničit váš život.

Zakladatelky s tím evidentně počítaly. Cordray uvedla, že pokud beta testeři projeví znepokojení nad tím, jak je přátelé a partneři hodnotí, Peeple profesionalizují a udělají z něj něco mezi Yelpem a LinkedInem. V současné době je Peeple zamýšlen pro všechny na světě, ale podle všeho by při problémech mohl být určený jen k hodnocení profesních dovedností.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru