V Anglii byl otevřen první obchod, kde koupíte prošlé potraviny

V současné době je velice skloňovaným tématem plýtvání potravin. Supermarkety vyhazují kvantum potravin, přestože zoufalé rodiny nemají co k jídlu. Velká Británie je první zemí, která otevřela supermarket prodávající prošlé potraviny. Tato prodejna se nachází v anglickém městě Pudsey nedaleko Leeds.

Unikátní potravinový sklad otevřeli aktivisté z projektu The Real Junk Food Project, kteří chtějí zabránit nadměrnému plýtvání potravin. V obchodě koupíte potraviny s blížící se či s prošlou lhůtou spotřeby a zaplatíte za ně, kolik chcete. Tímto chtějí aktivisté pomáhat zoufalým rodinám, které nemají dostatek peněz na jídlo pro své děti.

the-real-junk-food-project-03

Zdroj: Facebook

„Sklad je v posledním měsíci naším záchranným lanem,“ řekla Kirsty Rhodes. Tato žena, jíž byly diagnostikovány chronické bolesti, opustila manžela a odešla z práce, aby se mohla postarat o své tři děti. Přes noc se příjem rodiny snížil na nulu. „Se třemi malými dětmi a dvěma dospělými je obstarání jídla náročné. Naštěstí jsme navštívili sklad a bylo to úžasné,“ dodala.

Rodina zde koupila čerstvé těstoviny, džus, omáčky, dezerty, ovoce, zeleninu a saláty.

„Dokonce jsme natrefili i na mléko pro naše sedmiměsíční dítě, takže to bylo perfektní,“ pochvalovala si Kirsty.

Kirsty má v plánu zorganizovat workshop, na kterém bude učit lidi, jak udělat džem z ovoce, které je dostupné ve skladu.

the-real-junk-food-project-02

Zdroj: Facebook

Adam Smith, zakladatel iniciativy The Real Junk Food Project, plánuje otevřít více podobných skladů, které budou prodávat jídlo s blížícím se datem spotřeby. Podle jeho slov by bylo ideální, kdyby se mu podařilo takový sklad otevřít v každém městě ve Velké Británii. Jídlo, které by jinak skončilo na skládce, nakrmí 12 tisíc dětí týdně. Zákazníci jsou vyzváni, aby zaplatili za jídlo tolik, kolik chtějí.

Iniciativa The Real Junk Food Project se už v minulosti proslavil svými kavárnami, které fungují na podobném principu.

„Potřebujeme dobrovolníky,“ říká Adam. „Řízení, vážení, třídění, skládání regálů, čištění a spousta dalšího. Je zde spousta příležitostí, jak se zapojit.“

the-real-junk-food-project-01

Zdroj: Facebook

Zdroj: Independent

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru