V Amsterdamu budou jezdit lodě bez řidičů

Již příští rok se Amsterdam chystá na velkou novinku v tamní dopravě. Bude totiž testovat lodě, které nepotřebují řidiče. Téměř čtvrtina města je pokryta vodou a je zde více než 100 km tras skrz kanály. Není tedy divu, že se město dívá do budoucnosti i tímto směrem. Změna tedy bude více než znatelná.

Amsterdam je město, jehož klíčovou součástí je lodní doprava. A proto se město při modernizaci dopravy musí dívat i na lodní přepravu. Příští rok se proto v Amsterdamu uskuteční velké testování lodí bez řidiče. Testování robotických lodí s názvem Roboat bude trvat pět let.

amsteri

Sběr dat

Kromě přepravy osob a věcí mají tato autonomní plavidla sloužit také ke sběru dat. Mohla by také pomoci vyřešit problémy s odpadem v tamních kanálech (vzhledem k tomu, že se zde většina lidí pohybuje na kolech, je v kanálech ztraceno mnoho jízdních kol). V době konání festivalů a velkých akcí tyto lodě mohou sloužit jako dočasné mosty.

aw0xypmkkil9inxi4hqs7p_o_xkc0bqzi7lkqsu06ak-0

roboat-senable-city-1-0

Na tento projekt byl stanoven rozpočet 25 milionů EUR, tedy 625 milionů Kč. Pokud bude projekt úspěšný, v blízké době se bude rozšiřovat i do ostatních měst s lodní dopravou.

zdroj/foto: theverge

Komentáře

Nahoru