Dnes vyšlo 1 článků

Kategorie Hoaxy

HOAX: Hovory z čísla +420 477 100 111

Pokud jste měli zmeškaný hovor od čísla +420 477 100 111, potom při jeho hledání na internetu jste mohli narazit na diskuzi varující před tím, že při přijetí hovoru se vám začnou strhávat peníze z kreditu či načítat poplatky na paušál. Nicméně se jedná o poplašnou zprávu.

HOAX: Čech se po LSD změnil na sibiřského tygra. Chytil stopu a běžel až do Polska

Před několika dny se na internetu objevila zpráva o tom, že Marek H. z Liberce se po požití drogy proměnil na tygra sibiřského. Údajně chytil stopu a běžel nahý lesem až do Polska. Nicméně tento příběh si Poláci vymysleli, přičemž fotografie ve skutečnosti pochází od amerických vědců z Virginie.

HOAX: Zakladatel piva Corona udělal z každého občana své rodné vesnice milionáře

Zní to příliš dobře na to, aby to byla pravda. Prostřednictvím internetu se začala šířit falešná zpráva o tom, že Antonino Fernández udělal z 80 obyvatel své rodné vesnice Cerezales del Condado milionáře poté, co zemřel ve věku 99 let. Tento příběh, který se nezakládá na pravdě, zveřejnily i velké servery, jako jsou The Daily Mail, Daily Telegraph, The Independent, The Mirror či The Sun.

HOAX: Zachraňte Twitter. V roce 2017 končí kvůli kybernetické šikaně

Desítky tisíc uživatelů sociální sítě Twitter se snaží pod hastagem #SaveTwitter zoufale protestovat proti zprávě, že příští rok Twitter ukončí svůj provoz. Údajným důvodem pro odstřihnutí sociální sítě jsou stížnosti jednoho YouTubera, který byl obětí obtěžování a nadávek právě na Twitteru. Nicméně, jedná se o poplašnou zprávu.

HOAX: Nové policejní radary ve svodidlech

V listopadu roku 2006 se poprvé objevila poplašná zpráva, která měla upozornit české řidiče před policejními radary ve svodidlech. A informace byly údajně od zdroje Policie České republiky. Nicméně radary, které jsou viditelné na snímcích, jsou pravděpodobně ze Švýcarska, nikoliv z České republiky.

HOAX: Recyklace prošlého mléka

V roce 2010 (září) se poprvé objevila poplašná zpráva o recyklovaném mléku. Mlékárenské společnosti údajně mohou podle zákona až pětkrát znovu pasterizovat prošlé mléko a uvést ho opět do prodeje. Ale s trochou selského rozumu vás napadne, že se jedná o HOAX. Odborník navíc dodává, že mléko v tetrapak obalu není pasterizované, ale podrobené UHT ohřevu. Mléko se nedá znovu tepelně ošetřit, jak vyvrátil odborník tuto fámu.

HOAX: Pomeranče z Libye s krví a HIV

Už v roce 2015 (únor) se začala v zahraničí šířit poplašná zpráva o to, že se do oběhu dostaly pomeranče z Libye infikované krví s virem HIV. V České republice tato fáma, která měla vyvolat strach u čitatele, se začala rozšiřovat počátkem roku 2016.

HOAX: Facebook začne používat vaše fotky v reklamách

V roce 2011 se začala šířit fáma, že sociální síť bude používat fotografie uživatelů v inzerátech. Varování se šířilo mezi uživateli formou klasického řetězového dopisu, přičemž ve skutečnosti se jedná pouze o poplašnou zprávu neboli HOAX. Sociální síť Facebook podmínky týkající se tohoto tématu nezměnila.

HOAX: Mladík ejakuloval v bazénu, důsledkem čehož otěhotnělo 16 dívek

Napříč sociálními sítěmi se začaly šířit články o mladíkovi, který ejakuloval do bazénu. Podle informací ve článcích otěhotnělo kvůli jeho uspokojení ve veřejném bazénu šestnáct dívek. Ačkoliv je zpráva nesmyslná a mnohokrát zahraničními zdroji vyvrácená, české bulvární weby šíří HOAX dál.

Podvod odhalen! IKEA chystá žalobu na internetového vtipálka

Na internetu se začala v posledních dnech šířit fotografie, která informuje uživatele o tom, že IKEA v Itálii nabízí stůl s názvem Hadølf. Není to jen tak nějaký stůl, tento stůl má čtyři vyříznuté obdélníky, které vytvářejí ve čtvercové desce symboly svastiky.

HOAX: 3 imigranti znásilnili českou dívku přímo v Praze

Na sociálních sítích se rychlostí blesku začaly šířit zprávy o tom, že nelegální imigranti znásilnili českou dívku přímo v Praze. Existuje několik druhů této zprávy. Některé portály uvádí, že se pachateli…

Odhaleno! 5 nejčastějších podvodů na Facebooku

Antivirová společnost Bitdefender svoje závěry vyvodila z 850 tisíců podvodů na Facebooku. Ačkoliv osvěta o podvodných aplikacích číhá na každém kroku, stále se všude najdou naivní uživatelé. A co patří mezi nejčastější chytáky, na které vždy někdo rád skočí?

Nahoru