Dnes vyšlo 15 článků

Úžasná budova z 1,5 milionu plastových lahví je odolná vůči požárům a zemětřesení

Pravděpodobně jste ještě nikdy neslyšeli o architektuře z plastových lahví. V čínském hlavním městě Tchaj-pej vyrostla budova vystupující pod názvem EcoARK, která není postavena z tradičního stavebního materiálu. Architekt Arthur Huang navrhl budovu z 1,5 milionu recyklovaných plastových lahví. Úžasný masivní pavilon je dostatečně silný na to, aby odolal silám přírody, jako jsou požáry či zemětřesení.

Výstavba budovy vyšla na 3 miliony dolarů, přičemž budova je ekologicky šetrná, jelikož je poháněna sluneční energií. Ačkoliv v Tchaj-wanu je recyklační program obyvateli nejrespektovanější na světě, země stále spotřebuje 4,5 milionu plastových lahví ročně. Z tohoto důvodu byla navržena budova z těchto plastových lahví, aby došlo k zužitkování plastového odpadu.

ecoark01

Zdroj: Inhabitat

EcoARK je první stavbou svého druhu, a proto můžeme bez nadsázky říct, že se jedná o neuvěřitelný architektonický počin. Z plastových lahví se vyrábí takzvané polli tvárnice, které se potom dohromady spojují jako Lego. A ke spojení potřebují minimální množství silikonového tmelu.

Jakmile je postavena obdélníková deska z polli tvárnic, potom jsou tyto tvárnice potažené vodě a požáru odolným filmem. Zároveň je zakřivená a transparentní fasáda přišroubovaná a namontovaná na nosnou ocelovou konstrukci. I když EcoARK váží polovinu toho, co běžné budovy, je odolný proti zemětřesení a tajfunu, vydrží větry o rychlosti až 130 kilometrů za hodinu.

Budova si uvnitř zachovává příjemnou teplotou i bez klimatizace, a to díky přirozenému větrání. Plast zároveň izoluje budovu před horkem. Během dne do interiéru svítí přirozené světlo, a tak není nutné osvětlení. A budova disponuje solárními a větrnými systémy, jež generují elektrickou energii potřebnou k napájení 40 tisíc LED diod svítících v noci.

ecoark02

Zdroj: Inhabitat

ecoark03

Zdroj: Inhabitat

ecoark04

Zdroj: Inhabitat

ecoark05

Zdroj: Inhabitat

ecoark06

Zdroj: Inhabitat

ecoark07

Zdroj: Inhabitat

ecoark08

Zdroj: Inhabitat

ecoark09

Zdroj: Inhabitat

ecoark10

Zdroj: Inhabitat

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru