Už zase: Facebook způsobuje deprese a smutek

Už zase: Facebook způsobuje deprese a smutek

Tak a je to tu zase. Nový výzkum opět prokázal, že Facebook má negativní účinky. Prý může narušit vaši zdravou životní rovnováhu a sebevědomí tím, že se na něm často objevuje homofobní nebo rasistický obsah.

Vědci z univerzity v Římě a Národního institutu statistiky v Lucemburku zkoumali 50 000 lidí z 24 000 italských domácností. Samozřejmě se zaměřili jenom na ty, kteří aktivně využívají sociální sítě. Hodnotili, jaký má vliv četnost používání Facebooku na úroveň jejich štěstí a sebeúcty.

Prakticky nezjistili nic nového. Jenom to, že sociální sítě zvyšují riziko vystavení útočnému chování a nenávistným projevům, které mohou mít škodlivý účinek na vaši duševní pohodu.

Je to jasné. Z očí do očí se mnoho lidí neodváží říct něco špatného. Na Facebooku si pustí pusu na špacír kde kdo. Urážlivý obsah je tam na denním pořádku, stejně jako otázky svobody projevu a projevů nenávisti.

facebook-addiction

Táta by na mě měl být hrdý, protože jsem závislý na Facebooku a ne na drogách.

Čím více Facebooku, tím méně štěstí

Po dobu dvou týdnů se skupina 82 lidí zabývala tím, že pětkrát denně posílali testovaným lidem smsku a ptali se jich, jak se cítí a jak jsou celkově spokojeni se svým životem. Facebook měl vliv na obě otázky.

„Čím více lidé používali Facebook, tím hůře se cítili, když jsme jim příště napsali. Čím více ho využívali, tím více klesala úroveň jejich spokojenosti se životem.“

Facebook se tváří, že vám pomáhá

Vypadá to tak, že Facebook je nepostradatelný. Člověk je přece sociální tvor, potřebuje být neustále s někým v kontaktu. Ano, to uznávají všichni psychologové. Jenže sociální sítě se jenom tváří, že nám pomáhají. Ve skutečnosti dělají přesný opak – podkopávají naše sebevědomí a duševní pohodu.

A nakonec si dáme ještě jedno zajímavé číslo. Všichni asi víme, že Facebook má v současné době něco přes miliardu uživatelů. Tušili jste ale, že jeho prostřednictvím denně komunikuje 500 milionů z nich?

Zdroj: Business Insider, fotografie: Flickr – Michal Oravecmood kamal

Komentáře

Nahoru