Dnes vyšlo 15 článků

Už ve 14 začal vyvíjet robotickou ruku, dnes pracuje v NASA

Easton LaChappelle z USA se už od svých 14 let pokouší vytvořit robotickou ruku. Tu první vytvářel z LEGA a rybářského prutu. Za pět let se mu ale podařilo natolik se zlepšit, že ho teď chce NASA. Navíc dal na svém webu zdarma návod, jak si pomocí 3D tiskárny můžete robotickou paži vytvořit i vy.

Už ve čtrnácti věděl, že robotická ruka není zrovna levnou záležitostí, takže si ji mohou dovolit jen bohatí lidé. Právě to mu vadilo, a tak si dal za cíl vytvořit takovou, která nebude stát víc než 1000 dolarů.

Nejvíce ho inspirovalo, když viděl lidi, kterým by jeho vynález mohl pomoci. V roce 2011 se účastnil státní vědecké soutěže a jeho robotická ruka získala třetí místo. Daleko cennější pro něj ale bylo setkání, ke kterému díky soutěži došlo. Setkal se totiž se sedmiletou holčičkou, která měla protetické končetiny. Když se dozvěděl, že stály 80 tisíc dolarů, málem ho trefil šlak.

Sám se naučil, jak funguje 3D tiskárna, robotika a programování. Po pár pokusech se mu cenu povedlo dostat na cenu zhruba 350 dolarů za jednu robotickou ruku! A vzhledem k tomu, že ceny 3D tiskáren každým rokem klesají, je jeho open source řešení skvělou šancí pro ty, kteří si nemohou dovolit jiné protézy.

proteza

Easton LaChappelle

Návod na jeho webu vám všechno popisuje dost detailně. Píše tam o tom, z kolika kloubů jsou sestaveny palce, že používají tři metrické šrouby o průměru 20 mm s pojistnými maticemi a tak dále.

robotickaruka

Povedená, ne?

Jeden člověk svět nezmění

V současné době přijal nabídku práce v NASA a má svůj startup Unlimited Tommorow zabývající se robotikou. Běžná protetická ruka stojí kolem 60 tisíc dolarů, takže je zbytečné předvídat, zda lidé o jeho vynález budou mít zájem.

„Jeden člověk nemůže změnit svět,“ říká LaChappelle. „Vyžaduje to několik lidí, takže jsem technologii vyvinul takovým způsobem, aby ji mohli používat i jiní lidé a dále ji vyvíjet.“

Zdroj HFpost, fotky: Facebook

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru