Dnes vyšlo 1 článků

Už i Škodovka se pouští do carsharingu. Zapojí pražské studenty

Už i Škodovka se pouští do carsharingu. Zapojí pražské studenty

Ještě ani neutichly vášně kolem alternativní taxislužby Uberu a jeho případného zákazu, a už je na obzoru další podnikatelský nápad, který se svezl na vlně momentálně populární sdílené ekonomiky. V tomto případě za ním stojí dokonce největší automobilka v Česku – ano, je to Škodovka. Podívejme se na to, jak se obrysy jejích plánů zatím narýsovaly.

Tři stovky vyvolených

Nový carsharingový projekt ponese název Uniqway. Škodovka do něj chce zatím zapojit pouze studenty, a to konkrétně ze tří vybraných pražských univerzit: ČZU, ČVUT a VŠE. Zhruba tři stovky zájemců dostanou možnost službu ve zkušebním režimu otestovat, vyhodnotit a podílet se na jejím zdokonalení. První kroky by chtěli vedoucí podniknout na přelomu roku, již teď však studenti přišli s některými návrhy. Napadlo je například zavést možnost odemykat a zamykat vozidlo pomocí mezinárodního studentského průkazu ISIC.


Pokud se v rámci první fáze projektu Uniqway nevyskytnou žádné nepředvídané komplikace, plánuje Škoda zhruba po třech měsících přejít k dalšímu škálování. Hlavní část práce by však měla spočívat především v rukou studentů, kterým firma dává co možná nejvíc prostoru k seberealizaci a pouze je v jejich činnosti mentoruje.

Carsharing zažívá boom

Cílem vznikajícího projektu je podle zástupců mladoboleslavské automobilky mimo jiné zhodnocení toho, jaký je reálný vztah tzv. mileniálů k fenoménu carsharingu. Na jeho principu funguje již několik poměrně úspěšných start-upů (například Car4Way, Autonapůl, Sharujeme, Ajo Carsharing a další), odborníci se však stále nemohou shodnout, zda má sdílená ekonomika před sebou zářnou budoucnost, nebo jde pouze o „výkřik do tmy“. Filosofií těchto firem je propojovat mezi sebou zájemce o přepravu z místa na místo tak, aby se snížil celkový počet aut na silnicích. Také dávají možnost nenechat zahálet auta, která jejich majitelé využívají jen zřídka.

Zdroj: Forbes

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru