Usnadnění práce pro zemědělce a zahradníky – robotický oblek

Usnadnění práce pro zemědělce a zahradníky – robotický oblek

Tokijská univerzita přišla se skvělým vynálezem pro zemědělce – robotický oblek. Ten už může za dva roky pomáhat zemědělcům ve složitých a namáhavých prací po celém světe. 

Na tokijské univerzitě přišli s originálním nápadem a vyvinuli speciální robotický oblek pro zahradníky, který velice ulehčí práci a námahu. Oblek se dá využít k velkému množství zemědělských prací – od těch nejtěžších a nejzdlouhavějších, jako je vytrhávání ředkví. Oblek je poháněn osmi elektromotory, které jsou umístěné na zádech a kloubech a usnadňují tak nositeli různé pohyby.

Oblek byl využíván během demonstrace, kdy dělal nejrůznější práce od již zmiňovaného vytrhávání ředkví, prořezávání mandarinkových stromků a sběru jahod. Určitě každý zkušený zahradník by jistě byl rád, kdyby při náročném vytrhávání ředkví, kde obvykle musí nižší část zad vyvinout sílu cca 30 kilogramů, s robotickým oblekem je to méně než polovina.

U sběru jahod, které občas může zabrat mnoho času musíme být dlouho v předklonu. Nebo při prořezávání křovin, keřů nebo stromů pro změnu vyžaduje, aby dotyčný měl dlouho zvednuté obě dvě ruce. Všechny tyto činnosti jsou poměrně náročné pro klouby a záda. Nejenže vás všechno bolí, ale také jste už vyčerpaní a nemáte náladu. Možnost udělat tyto práce bez jakéhokoliv úsilí je právě robotický oblek.

Každý jej může používat bez poklesu efektivity práce.Chtěl bych rozšířit seznam činností při kterých bude pomáhat.
prohlásil profesor a vývojář samotného robotického obleku Shigeki Toyama.

Oblek je poměrně těžký, neboť váží 25 kilogramů. Snem autorů je snížit celkovou hmotnost obleku a dostat ho tak do dvou let na trh. S tímto návrhem přišli právě včas, neboť dle průzkumů 40 procent japonských zemědělců jsou starší 65 let, takže už nyní je po tomto obleku velká poptávka. Předběžná cena je zatím určená kolem 5-10 000 dolarů ( 100 – 200 tisíc korun). Vývojáři však už dopředu počítají s velkým zájmem, tak oznamují, že při větším odběru budou dávat poměrně vysoké množstevní slevy. Univerzita také oznámila, že možná bude prodávat díly (horní a spodní části) odděleně.

zdroj: www.dvice.com / foto: www.stoplusjednicka.cz

Pokud může nějak pomoct ke krásné a inspirativní budoucnosti, tak tím, že o ni bude psát.

Komentáře

  • Jenda

    za 100litrů? za sto litrů lze koupit tolik zeleniny a ovoce…………

Nahoru