Dnes vyšlo 1 článků

Usměj se na sebe a bude ti líp. Tvoje zrcadlo

Usměj se na sebe a bude ti líp. Tvoje zrcadlo

O tom, že dobrá nálada a úsměv na tváři hrají podstatnou roli při uzdravování nemocných, už ví medicína dávno. Donedávna však lékaři tento důležitý faktor léčby měli tendenci spíš zanedbávat. V budoucnu by se to však možná mohlo změnit – pokud začnou pacienti používat speciální zrcadlo z dílny newyorského designéra Berka Ilhana.

Jako z pohádky

Vzpomínáte si na královnu z pohádky o Sněhurce a sedmi trpaslících? Již po staletí se z generace na generaci předává její legendární touha spatřit v zrcadle nejkrásnější tvář na světě. Dostát požadavkům zbytnělého ega jí pomůže zrcadlo zobrazující „osobu v zemi zdejší nejkrásnější“ a královna je spokojena, když se proti ní zjeví její vlastní obličej.
Zrcadlo, které nedávno představuje Berk Ilhan, sice nejkrásnější osobu planety neukáže, disponuje však na první pohled podobně pohádkovou schopností. Funguje totiž pouze tehdy, pokud se do něj člověk podívá s úsměvem na tváři. Přistoupíte-li k takovému zrcadlu s rozmrzelým výrazem, spatříte pouze bílé sklo.

Zvedni koutky. Teď

Odborníci v několika nezávislých výzkumech opakovaně prokázali, že pocit štěstí je zásadně ovlivněn něčím tak zdánlivě banálním jako právě výrazem tváře. I v případě, že právě nemáte žádný důvod k úsměvu, zkuste teď záměrně zvednout koutky. Cítíte, jak se vám nepatrně vylepšila nálada? Aktivovaly se totiž obličejové svaly zodpovědné mimo jiné za navození pozitivních emocí souvisejících s příjemnými pocity a dobrou náladou. Celkové rozpoložení dokonce zásadně ovlivní i neupřímný či předstíraný úsměv. Při navrhování se autor novinky inspiroval vědeckými studiemi, ale i vlastní zkušeností. Dlouze rozmlouval s lidmi trpící onkologickým onemocněním a uvědomil si při tom, jak důležité je v jejich léčbě právě pozitivní smýšlení.

Mít důvod k úsměvu

Protože pacienti s rakovinou však většinou příliš důvodů k úsměvu nemají, rozhodl se Berk Ilhan jim takový důvod dát. Vytvořil zrcadlo, jehož software se zabudovanou kamerou se aktivuje teprve poté, co na tváři pozorovatele zaznamená úsměv. Zájemce o spatření své tváře tak bude donucen změnit výraz obličeje, což u něj – chtě nechtě – navodí krátkodobé zlepšení nálady. A i takový malý krůček může být klíčový pro pozdější uzdravení.
Netřeba dodávat, že zrcadlo reagující na úsměv by však jistě ocenil i jakýkoliv zdravý zájemce. Momentálně si jej může obstarat za v přepočtu 2-3 tisíce dolarů, vynálezce však doufá, že v brzké době se naváže spolupráci se specializovanými klinikami a zahájí s nimi systematický obchod.

Zdroj: CNN , obrázky: Daily Mail, Hindustan Times

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru