USA vystupují proti globální kontrole internetu

Některé země se snaží dostat internet pod svoji kontrolu v globálním měřítku. V Dubaji proběhne 3.prosince konference OSN, kde se rozhodne o možnosti kontroly internetu nějakou mezinárodní organizací pod hlavičkou OSN. USA jsou striktně proti.

Rusko například zavedlo černý seznam internetových stránek a plíživá cenzura se odehrává po celém světě. Některé země přímo zavádějí kontrolu jako Írán nebo Pakistán a jiné omezují svobodu různými zákony a jakoby „chrání“ ostatní uživatele internetu. Nedávno jeden z největších blogů v České republice iDnes zavedl sdělování skutečných jmen a fotografií diskutujících. Předtím byl mnohokrát kritizován za nesmyslné mazání příspěvků pod články, které neobsahovaly žádná porušení zákona.

Fórum v Dubaji má rozhodnut o takzvaném Reglamentu mezinárodního elektronického spojení, který stanovuje obecné principy hlasové, vizuální a grafické výměny informací mezi různými zeměmi. Smlouva byla uzavřena v roce 1988 a potřebuje revizi s ohledem na progresivní rozvoj internetu a dalších technologií.

USA tetnto týden předaly svoje návrhy na změny v Reglamentu. Změny se mají týkat pouze takových ustanovení, která ponesou výhody pro uživatele, občany a společnosti. Internet má zůstat otevřeným a přístupným všem obyvatelům světa.

Konference v Dubaji může rozhodnout o svobodě internetu. Některé země se netají záměrem ohraničit sdělované informace a také snížit roli USA. Naopak USA vystupují proti regulacím, aby nedošlo ke zneužívání internetu k cenzuře.

Zdroj: News Yahoo

Komentáře

Nahoru