URL (Uniform Resource Locator)

Zkratka URL (celým názvem Uniform Resource Locator) slouží k přesnému určení umístění zdroje informací na internetu.

Co je to URL adresa

URL adresa, nebol-li www adresa. Je to identifikátor, přes který se dostanete na určitou stránku (doménu), nebo její část. Například www.krcmic.cz, www.google.cz, nebo URL adresa tohoto článku je www.objevit.cz/url-uniform-resource-locator-t18318.

Ukázka zápisu URL

  • slovo.neco.com
  • www.neco.com/slovo
  • www.neco.com/slovo/slovo/slovo
  • www.neco.com/

Adresa se zadává do takzvaného příkazového řádku viz. obrázek:

URL adresa - ukázka

URL adresa se zadává do příkazového řádku

Při zadávání adresy do příkazového řádku není nutné vpisovat https://. Postačí napsat pouze www. a u většiny stránek není nutné psát ani www. Takže například pro načtení stránky Krcmic postačí zadat do řádku pouze krcmic.cz a jste tam.

O URL odborněji

Anglická zkratka pro Uniform Resource Locator. Všeobecné označení všech adres dokumentů a jiných zdrojů umístěných na internetu.

První část adresy je nazýván  protocol identifier – identifikátor protokolu. Ten udává, který z protokolů použít. Protokolů máme několik typů: http, ftp, mailto, gopher, nntp, finger, telnet atd.

Druhá část je nazývána resource name – zdrojové jméno. Ta specifikuje IP adresu, nebo jméno domény kde je zdrojový dokument umístěn.

Identifikátor protokolu a zdrojové jméno jsou od sebe vždy odděleny dvojtečkou a dvěma lomítky ://.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru