Dnes vyšlo 1 článků

Urážka Ježíše Krista – služba Twisto nemůže vysílat novou reklamu

Urážka Ježíše Krista – služba Twisto nemůže vysílat novou reklamu

Rada pro reklamu zakázala reklamní spot od společnosti Twisto. Twisto je start-upem v oblasti financí z roku 2013. Nyní čelí vlně kritiky od diváků a zákazu vysílání od Rady pro reklamu. Její reklamní spot zakázala prý z náboženských důvodů, kdy se hlavní artista vydává za „Twisto splatitele“, což má být připodobněním k Ježíši Kristu.

Vše odstartovalo odvysíláním reklamy na TV Nova, kdy reklama vyprovokovala veřejnost k nezvykle velkému počtu stížností. Reklama se od Nového roku měla vysílat na televizním kanálu TV Prima, z čehož sešlo. Zajímavé je, že přesto že se zjevně jedná o křesťanské náboženství, církev žádnou stížnost nepodala. V internetovém hlasování z webu iDNES.cz vyplývá, že většině lidé reklama nevadí. Není to však oficiální a kvalitativní hlasování, tudíž nemůžeme vyvodit objektivní závěr.

Prvky použité v reklamě naznačují, že se jedná o nápodobu Ježíže Krista. Rada pro reklamu považuje za hlavní důvod hrubé urážení náboženského cítění spotřebitelů. Atribuční komise uznává, že záměrem kampaně urážka v žádném smyslu nebyla, ale nejedná se o úmysl zadavatele, jako o vnímání spotřebitele. A o jaké prvky se jedná? Jednou z hlášek je „V Twistu poznáš spásu!“, v reklamě je vyzívání diváka k obracení k Twistu nebo vyvolávání Twista. Další „odlož platbu ve jménu Twista!“.

Reakce Twisto

Šéf marketingu Twisto Lukáš Janoušek reaguje na rozhodnutí: „Přiznáváme, že náš Twistus Splatitel je lehce na hraně, jsme ale přesvědčeni, že ji nijak nepřekračujeme. Považujeme domnělou podobnost s postavou Ježíše Krista za jasně rozpoznatelnou nadsázku“. Twisto podalo protest proti rozhodnutí, ale to je spíše formální a se změnou rozhodnutí se počítat nedá. Janoušek dodává: „Zákaz reklamy je pro nás značnou komplikací a máme z toho pocit, že jsme se objevili v nové éře cenzury. Nevěřil bych, že se v zemi, kde je 80 procent ateistů a platí svoboda slova, může něco takového stát“.

Twisto získalo licenci platební instituce od České národní banky. Služba Twisto svým zákazníkům poskytuje možnost odložení platby za zboží z internetových obchodů a to až na 45 dní bez jakýchkoliv poplatků. Platby složenek v aplikaci či platebním náramkem apod.

Zdroj, text/foto: twisto.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru