Dnes vyšlo 15 článků

Úřady varují před Huawei a ZTE!

Úřady varují před Huawei a ZTE!

Na internetu se v nedávné době objevila zpráva, že software a hardware společností Huawei Technologies a ZTE Corporation by mohl představovat riziko kybernetického útoku či špionáže. V řadě čtenářů se teď možná zastavilo srdce, proto se pojďme podívat na tento problém blíže.

Co vedlo úřady k takovému závěru?

Hlavním důvodem pro toto varování byly poznatky bezpečnostních expertů. Ti si myslí, že díky těmto softwarům hrozí čínská špionáž. Největším problémem je asi právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, které jsou domovem firem Huawei a ZTE. Čínské zákony navíc požadují, aby u firem působících mimo zemi probíhala spolupráce při zpravodajských aktivitách. Proto je naprosto nemyslitelné tyto systémy pouštět do hlavních procesů řídících stát.

Jaké zastoupení má Huawei na českém trhu?

Huawei má v českém prostředí velmi široké pole působnosti. Zneužití jeho přístrojů by proto mohlo mít až fatální následky. Jde o největšího dodavatele mobilních sítí a infrastruktury pro české operátory. Možná ještě horší je fakt, že jsou jeho výrobky masivně využívány u státních institucí. Například resort Ministerstva vnitra využívá technologie obou zmiňovaných firem. Ve výhledu do budoucnosti je proto velmi pravděpodobné, že budou obě firmy vyřazeny.

hkvLQ

Jak je na tom Huawei ve světě?

Nejen v České republice, ale i ve světě má firma obrovské zastoupení. Aktuálně se nachází na druhé pozici v žebříčku největších prodejců chytrých mobilních telefonů. Společnost navíc začíná velmi dobře prosperovat, její prodeje se zvedají takřka všude na světě. Do roku 2022 jsou v plánu další investice, čímž by mělo dojít k vytvoření několika tisíc pracovních míst. Některé západní země však její výrobky zakázaly. Státy jako USA nebo Austrálie se tím pádem bojí, že firma má vazby na vedení Čínské lidové republiky.

Proč bylo varování vlastně vydáno?

Varování bylo Úřadem pro kybernetickou bezpečnost vydáno i kvůli aktivnímu prosazování zájmů Číny na území naší republiky. Úřad také objevil provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, což dokazují výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017. Vydání varování pro správce systémů znamená, že se s popsanými hrozbami musí nejen zabývat, ale také přijmout adekvátní opatření.

846114-profimedia-0330202226-653x367

Jaké následky by to pro západní Evropu mohlo mít?

To, že jsou západní mocnosti špehovány nejmocnější zemí asijského světa, jen svědčí o nebezpečnosti kybernetických technologií. Proto bychom si měli dávat pozor na to, jaké výrobky nakupujeme a hlavně od jakých výrobců je nakupuje. I když zde přichází na místo argument, že toto přece nemůžeme vědět dopředu. Tíha situace tak leží na bezpečnostních složkách naší země, ta by měla být schopná rizika včas nejen objevit, ale také je vyhodnotit a přinést nějaké přijatelné řešení.

Lze takovým hrozbám předcházet?

Konkrétně těmto hrozbám předcházet nejde. Huawei musí dbát na dodržování čínské legislativy, protože má v této zemi hlavní sídlo. Nemůže proto nějak ovlivnit zákon, který jí nařizuje spoluúčast na zpravodajských službách. I z tohoto důvodu se na tuto společnost nemůžeme příliš zlobit, ono jí taky nic jiného nezbývá. Jedná se však o špinavou politiku a takové zákony by v demokratických státech neměly být prosazeny natož uvedeny v platnost.

Zdroj text, foto: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/urad-pro-kybernetickou-bezpecnost-vydal-varovani-pred-huawei-62789?seq-no=1&dop-ab-variant=&source=clanky-home
Štítky: , ,

Komentáře

Nahoru