Úřad pro ochranu osobních údajů: Proč a jak se registrovat?

Získáváte a shromažďujete jakékoliv osobní údaje? Potom se na vás vztahuje povinnost registrovat se na Úřadu pro ochranu osobních údajů (UOOU). Možná jste registrovaní už dávno, možná o této povinnosti slyšíte poprvé. V následujících řádcích vám prozradíme, proč a jak se na UOOU registrovat.

Nejprve začneme suchou teorií. Co jsou osobní údaje? V podstatě je to jakýsi klíč k soukromí každé osoby a právo na ochranu osobních údajů má stejnou váhu jako každé další lidské právo.

8169560070_be77fe68fd_k

Kdy se registrovat na UOOU?

Co jsou osobní údaje?

Pod dvojslovním spojením „osobní údaje“ se skrývají veškeré informace, které se vztahují k fyzické osobě. Osobní údaj je určený nebo určitelný. Záleží, zda je možné fyzickou osobu přímo či nepřímo identifikovat na základě čísla, kódu či jiných prvků. Nakládání s osobními údaji může být vzhledem k právu na soukromí omezované.

Registrační povinnost

Registrační povinnost upravuje § 16 zákona č. 101/2000 Sb., dle něhož oznamovací povinnosti podléhá veškeré zpracování osobních údajů prováděné správcem. Povinností každého správce je oznámit zpracovávání osobních údajů Úřadu pro ochranu osobních údajů ještě před zahájením.

Z právnické oblasti se nyní přesuneme a zaměříme se na praxi. Pakliže osobní údaje získáváte, ukládáte a zacházíte s nimi, musíte se registrovat na UOOU. Ještě před zahájením činnosti však musíte provést registraci. A jak zjistíte, že se registrační povinnost týká i vás?

Je e-mail osobní údaj?

Velmi často lidé koketují s otázkou, zda e-mailová adresa představuje osobní údaj či nikoliv. Zaměstnanec UOOU pro server ePravo.cz prozradil, jak to s e-mailovou adresou je:

„E-mailová adresa přidělená  zaměstnanci zaměstnavatelem, která obsahuje příjmení a v některých případech i jméno či jeho iniciálu zaměstnance spolu s označením zaměstnavatele, tak v daném čase, pokud je aktuální, osobním údajem bude prakticky vždy.“

Jestliže se jedná o soukromé e-mailové adresy, potom je situace obtížnější. Majitelé e-mailů, ve kterých není uvedeno jméno či příjmení, není možné identifikovat konkrétní osobu. V takovém případě se o osobní údaj jednat nebude.

Jak se registrovat na UOOU?

Jestliže jste podnikatelský subjekt působící v České republice, jste v jednoduché situaci. Stačí přijít na webovou stránku úřadu a vyplnit online formuláře. Níže můžete zhlédnout kompletní videonávod.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru