Upravení české hymny? Ne, o cover verzi se nejedná. Přidá se další sloka!

Upravení české hymny? Ne, o cover verzi se nejedná. Přidá se další sloka!

V dnešní době se pokrok dotkl už téměř všeho. Nyní je na řadě update české hymny. Možná by se někdo mohl domnívat, že se jedná o nedotknutelný státní prvek, ale opak je pravdou. Hudební skladatel Miloš Bok vzal záležitost do svých rukou a upravená verze originálu již zazněla. Poslechnout a dokonce i stáhnout si ji můžete na stránkách webových stránkách s adresou: www.hymna2018.cz.

Odkud vítr fouká? První hlasy, které chtějí hymnu upravit, se ozývají z řad Českého olympijského výboru. Jedním z důvodů je, že česká hymna je příliš krátká. Při nástupu či vítězství českých sportovců hymna zní pouhých 45 vteřin. Oproti hymnám ostatních zemí je příliš krátká. Čeští sportovci by si prý zasloužili delší národní píseň.

Hudební skladatel Bok svůj počin komentuje slovy, že si český národ zaslouží pompéznější, vlastenečtější a majestátnější hymnu. Velmi rád by se vrátil k původní verzi hymny,kdy měla dvě sloky. K tomu se vyjádřil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval: “Jsme sportovci, bojujeme pro to, abychom byli nejlepší na světě, okamžik na stupních vítězů je veliký okamžik.”

logo_COT

Stávající česká hymna má již tři nové varianty. Kritici nových variant české hymny komentovali skladbu tím, že se její původní melodie ztrácí pod bohatou kontrapunktickou prací skladatele. Nicméně skladatel tvrzení nepřijímá. Říká, že je melodie dodržena od začátku až do konce a věří ve svou uměleckou práci.

Všechny varianty nové hymny budou k poslechu na výstavě s názvem Doteky státnosti. Tato výstava se bude konat k 100. výročí Československa. Následně na výročí navazuje i debata, která se bude odehrávat v květnu na Pražském hradě a nové varianty hymny se budou projednávat.

Zdroj, text/foto: hymna2018.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru