Dnes vyšlo 15 článků

Upozornil na problém s ochranou osobních údajů a Facebook mu za to zrušil stáž

Facebook zrušil studentovi Harvardské univerzity stáž poté, co vytvořil plugin pro Google Chrome. Plugin totiž upozornil na vážné nedostatky, které má Facebook v ochraně osobních údajů.

Student matematiky a počítačových věd Aran Khanna vytvořil plugin s názvem Marauders Map už v květnu. Využíval skutečnosti, že lidé používající Facebook Messenger ve výchozím nastavení s každým sdílí svou polohu. Umožňoval uživatelům sledovat pohyb různých lidí, se kterými si psali, a nemuseli je přitom ani mít v přátelích.

maradauers

Aplikace se hodně rozšířila, stáhlo si ji 85 000 lidí, psalo se o ní v tisku. Jenže poté, co se o ní Khanna rozepsal na Medium, mu Facebook řekl, ať ji stáhne. Udělal to a na žádost sociální sítě odmítal poskytovat jakékoliv informace novinářům. Facebook o týden později vydal novou verzi Messengeru, ve které se změnilo právě to, jak uživatelé sdílí své umístění.

Až doposud se o události nikde nemluvilo, ale pak Khanna v rámci studia napsal případovou studii o své stáži ve Facebooku:

„Dvacátého sedmého odpoledne, den po publikování příspěvku na Medium, mě Facebook kontaktoval. Zavolal mi můj budoucí manažer a požádal mě, abych na nic neodpovídal tisku; nicméně bylo mi řečeno, abych příspěvek na blogu nechal zveřejněný. Večer mi volal ještě člověk, co má na starost soukromí a kontakt s veřejností a objasnil mi, že Facebook očekává, že nebudu komunikovat s novináři, abych nešířil něco, co je poškozuje.
Dvacátého osmého v poledne mi stejný člověk psal email s žádostí, abych rozšíření zakázal. Během hodinky jsem to splnil a deaktivoval Mapbox API, aby se současným i budoucím uživatelům už nenahrály mapy k zobrazení lokalizačních údajů.“

O tři dny později ho Facebook kontaktoval znovu a zrušil mu stáž:

„Odpoledne dvacátého devátého, tři dny od mého příspěvku, mi Facebook zavolal, aby mě informoval, že ruší svou nabídku letní stáže. Jako důvod uvedl, že plugin porušil smlouvu. Personální manažer na email navázal tím, že můj příspěvek na Medium neodráží vysoké etické standardy, které ve Facebooku stážisté musí dodržovat. Podle emailu problém nebyl v tom, že jsem vytvořil aplikaci, ale spíše v tom příspěvku, kde jsem vysvětlil, jak Facebook shromažďuje a sdílí lokalizační údaje uživatelů.“

Co na to Facebook?

Vidí to úplně opačně. Khanna prý ve svém vyprávění vynechal několik důležitých informací. Za prvé zlepšení sdílení umístění začali vyvíjet na základě lidí, kteří používají Messenger, a ne na základě nějakého pluginu. Za druhé mapovací nástroj poškodil Facebook tak, že porušil podmínky na ochranu soukromí a bezpečnosti lidí. Přestože tvůrce opakovaně žádali, aby kód odstranil, neudělal to (lež).

Taky tvrdí, že aktualizace byla naplánovaná už dávno předtím a vydání rozhodně nebylo ovlivněno zveřejněním Khannova pluginu.

„ Nepropouštíme zaměstnance pro odhalení chyb ohledně ochrany osobních údajů,“ popsal mluvčí Facebooku, „ale bereme vážně, když někdo zneužívá uživatelská data a ohrožuje tím lidi.“

Mimochodem Aran Khanna zveřejnil celou studii o tom, jak Facebook zachází s informacemi o vašem aktuálním umístění.

Komentáře

Nahoru