Dnes vyšlo 15 článků

Unikátní technologie: Tahle sluchátka umí odhalit první známky demence

Léčba zákeřných nemocí či alespoň zmírnění jejich průběhu by bylo mnohem účinnější, kdybychom měli možnost odhalit je už v ranném stádiu. Pokud nejsou příznaky zjevné, dochází k diagnostice častokrát až příliš pozdě. Čas zde přitom hraje klíčovou roli. V Irsku proto vymysleli převratnou novinku v podobě sluchátek upozorňujících na první známky poškození mozku. Autoři projektu navíc uvádí, že by se tento neuvěřitelně praktický vynález mohl dostat na trh už za tři roky!

sluchátka2

Představte si, že přijdete domů z práce, pustíte si na mobilu či tabletu zábavnou hru a budete relaxovat. Nic nezvyklého. Když si k tomu ale na hlavu na 15 až 20 minut nasadíte speciální sluchátka, prokážete svému tělu velkou službu. Tak krátká doba totiž stačí k tomu, aby sluchátka stihla monitorovat vaši mozkovou aktivitu během hraní her a podle toho, jak mozek reaguje na různé podněty nebo pracuje s pamětí, vyhodnotila, v jaké jste kondici. Následně se jednoduše připojí přes Bluetooth a data odešle ke zpracování. Jak uvádí web telegraph.co.uk, do roku 2050 by se měl zvýšit počet lidí trpících demencí na hrozivý trojnásobek, sluchátka by tak mohla do velké míry usnadnit včasné určení diagnózy.

Za slibným start-upem stojí irská společnost BrainWaveBank, která vynález nyní testuje s téměř stovkou účastníků. Na svém webu k projektu uvádí:

„BrainWaveBank umožňuje každému měřit a sledovat jeho kognitivní zdraví v domácím prostředí, přičemž to zabere jen několik minut denně. Tento nízkonákladový přístup pomůže změnit naše chápání zdraví mozku a kognitivních nemocí tak, aby lidé mohli žít déle a zdravěji.“

Výzkum je podporován nevládní inovační agenturou Innovate UK. Podle autorů by sluchátka mohla být mezi veřejnost distribuována už v horizontu tří let. Tak nám nezbývá, než držet palce a čekat.

Zdroj text/foto: telegraph.co.ukbrainwavebank.com

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru