Unikátní srovnání taxislužeb v Praze a Bratislavě. Víme, kde se vám zapomenuté věci nevrátí

Unikátní srovnání taxislužeb v Praze a Bratislavě. Víme, kde se vám zapomenuté věci nevrátí

Nezisková platforma pro komunikaci, Spotřebitelské fórum, srovnávala mezi služby taxi a osobní smluvní přepravy v Praze a Bratislavě. Nejlevnější a nejrychlejší pražskou alternativou s přesnou reálnou cenou avizovanou předem je Uber POP. V Bratislavě zase vede Taxify díky 30% slevě a nejrychlejším se stal Hopin.

Spotřebitelské fórum, které je neziskovou platformou pro komunikaci mezi občany, občanskými sdruženími, firmami a státem, zkoumalo, v jakém časovém intervalu byla vozidla cestujícím přistavena, jak rychle se cestující dostali do své cílové destinace, jak dobře byli předem informováni o výsledné ceně, jejich subjektivní pocit z vozidla a také, jestli se vrátí věci zanechané ve vozidle. V Praze a Bratislavě bylo předvedeno celkem 24 testovacích jízd (pro každou ze šesti testovaných služeb čtyři jízdy – dvě noční a dvě denní). V Bratislavě jízdy zajistila partnerská organizace Asociácia spotrebiteľov v Slovenskej republike. Jízdy probíhaly vždy ve stejnou dobu na stejné trase.

“Volba slovenského hlavního města se nabízí jako vhodná příležitost ke srovnání s českou metropolí. Navíc v obou městech působí čtveřice platforem Uber, Liftago, Taxify a Hopin. Výsledky tak mohou poskytnout plastický obraz, jak si tyto platformy vedou a jakou alternativu nabízejí pro cestujícího spotřebitele ke klasickým taxislužbám,” říká Kryštof Kruliš, zakladatel a předseda správní rady Spotřebitelského fóra. Ke čtyřem platformám byly do testování zařazeny také klasické taxislužby AAA Taxi Praha a Profi Taxi v Praze, FUN Taxi a EASY Taxi v Bratislavě.

 

Snímek obrazovky 2017-11-22 v 12.35.42

 

Uber POP nejlevnější i nejrychlejší, za ním v závěsu Taxify

Nejrychlejším prostředkem z testovaných variant se stal v Praze Uber POP s celkovým průměrným časem dojezdu 64 minut na 24 kilometrů, na druhém místě se umístilo Liftago s časem 67 minut následované AAA Taxi Praha s 68 minutami. V Bratislavě byl nejrychlejší Hopin s časem dojezdu 46 minut na necelých 21 kilometrů.

Nejpříznivější ceny Pražané zaplatí za Uber POP i Taxify (díky prodloužené 20% slevě Taxify), v průměru je to 470 korun. U klasických taxislužeb ceny rostly až k 719 korunám. S využitím slevových akcí u Profi Taxi dosahovala služba v Praze srovnatelných či nižších cen jako Hopin a Liftago. V Bratislavě bylo z hlediska ceny pro cestující nejvýhodnější Taxify s cenou v přepočtu 332 korun (díky 30% slevě), na druhé příčce skončil Uber POP.

Bezchybný odhad avizovaných cen dodržely pouze Uber POP v Praze; Uber POP a EASY Taxi v Bratislavě. U ostatních platforem a služeb se cena proti odhadům reálně zvýšila nebo naopak snížila o sedm korun a více, u Profi Taxi to bylo až o 221 korun méně, než udávala webová aplikace.

 

Snímek obrazovky 2017-11-22 v 12.37.00

 

V pražském AAA Taxi se ztracené věci nenavrátí

Spotřebitelské fórum zkoumalo, jak obstojí navrácení ztracených věcí. Při dvou testech obstály všechny služby s výjimkou AAA Taxi, od kterého se ztracené věci nevrátily ani v jednom případě. Testeři hodnotili také čistotu vozu, zcela bez výtek z testu vyšly pražské Taxify a Hopin, na podobné úrovni bylo i Profi Taxi. Ostatní služby měly buď na jedné trase hůře uklizené vozidlo, nebo několik drobnějších závad na více trasách. V Bratislavě byly bezproblémové jízdy zejména s Uber POP, FUN Taxi a EASY Taxi.

Letošní ceny jsou oproti 2016 nižší o téměř 28 %

Jedná se již o druhý průzkum Spotřebitelského fóra na toto téma. “Meziroční srovnání poukazuje na stále probíhající konkurenční boj. V letošním roce se nám v Praze s nejlevnější službou podařilo dosáhnout ceny 19 korun na ujetý kilometr. Loni byla nejnižší cena na kilometr více než 26 korun. Na kvalitu jízdy to však pro cestujícího dle našich zjištění vliv nemá,” komentuje Kruliš.

Srovnání cen na kilometr vyznívá lépe pro slovenské hlavní město, jízda v Bratislavě vychází v průměru o korunu na kilometr levněji. To odpovídá i rychlosti jízdy, která ve srovnání nejrychlejších služeb v obou městech vyznívá o necelou půlminutu na kilometr lépe pro Bratislavu.

 

Snímek obrazovky 2017-11-22 v 12.36.06

 

O Spotřebitelském fóru, z. ú.

Spotřebitelské fórum je otevřená nezisková platforma pro komunikaci mezi občany, občanskými sdruženími, firmami a státem. Propojuje organizace a firmy působící na domácím trhu a hájí zájmy českých spotřebitelů zejména v oblastech, jako jsou maloobchod, sdílená ekonomika, e-commerce, realitní trh či finanční služby.

Cílem Spotřebitelského fóra je v dlouhodobém horizontu vytvářet a moderovat dialog spotřebitelských organizací s byznysem a veřejnou sférou, edukovat spotřebitele o kvalitě zboží a služeb, k posílení jejich kvalifikovaného rozhodování a k budování vzájemné důvěry mezi spotřebiteli, státem a podnikateli. Projekty a kampaně přispívající k informovanosti spotřebitelů Fórum aktivně podporuje.

Zdroj: spotrebitelskeforum.cz

Komentáře

Nahoru