Unikát mezi potravinami. Mana má podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin rekordních 161 zdravotních benefitů

Unikát mezi potravinami. Mana má podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin rekordních 161 zdravotních benefitů

Česká výzkumná a výrobní společnost Heaven Labs, která stojí za funkčním jídlem Mana, dosáhla mezi výrobci potravin a doplňků výživy unikátního výsledku. Konzumace Many, díky jejímu širokému spektru živin, vitamínů a minerálů, přináší 161 zdravotních benefitů pro tělo a mozek. Na základě klinických studií hodnocených Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) to oznámil tvůrce Many a zakladatel firmy Jakub Krejčík.

Tuzemský startup zveřejnil kompletní podrobnou tabulku se všemi 161 pozitivními zdravotními účinky svého produktu na webových stránkách mojemana.cz, včetně odkazů na všechna odůvodňující vědecká stanoviska EFSA.

 

Jídlo a multivitamín v jednom

“Napříč potravinami se jedná o výjimečné číslo. Drtivá většina výrobců tyto zdravotní účinky vůbec neeviduje, protože nemá tak hlubokou znalost složení svých produktů,”říká Krejčík. Zveřejněnými daty chce tuzemský výrobce poukázat nejen na nutriční složení svého jídla, ale také na obsah vitamínů, které Mana obsahuje. “Pomocí dat a vědy ukazujeme, že je naše potravina i komplexní multivitamín, pro který lidi chodí do lékáren a investují za něj nemalé prostředky. Vyvinuli jsme rychlé a funkční jídlo, které zároveň obsahuje v dostatečném množství třicet osm  vitamínů a minerálů,”těší tvůrce Many.

 

Laboratorní analýzy surovin a klinické studie

Český výrobce při vývoji svého funkčního jídla vychází z chemických analýz svých surovin, které si nechává zpracovávat ve státem certifikovaných laboratořích. Díky těmto analýzám zná přesný obsah jednotlivých chemických látek obsažených v každé surovině. Na základě těchto znalostí poté výrobce skládá jednotlivé látky do co nejkomplexnějšího nutričního složení. Vychází přitom z veřejných klinických studií a doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA).

Tento úřad sbírá vědecká data, hodnotí klinické studie a na základě toho vydává zdravotní tvrzení k jednotlivým látkám, tedy jaké benefity mají tyto látky pro člověka. Zároveň s tím EFSA stanovuje pro tyto látky takzvané denní referenční hodnoty příjmu. Jednoduše řečeno, stanovuje, jaké množství těchto látek je potřeba denně konzumovat, aby byly pro člověka zdravotně prospěšné.

Výrobce Many srovnáním svého nutričního štítku, laboratorních analýz surovin a vědeckých stanovisek EFSA může jednoznačně doložit, že živiny, vitamíny a minerály jsou v denní dávce Many zastoupeny v takovém množství, že potravina má pro člověka celkem 161 zdravotních benefitů. Jen pro srovnání, například stogramový banán má třináct zdravotních účinků.

Mana tak díky svému kompletnímu nutričnímu složení podporuje například zdraví srdce, svalů či kostí, ale také například funkci imunitního systému, metabolismu či mozku. “Jsme přesvědčeni o tom, že žádné jiné jídlo v současnosti nedodá takový výkon, které tělo potřebuje, a to levněji, rychleji a efektivněji,”míní Krejčík.

 

Investice do vývoje i nových receptur 

“Vyvinuli jsme vlastní systém laboratorních analýz a fyzikálních testů. Sbíráme data z klinických studií a provádíme vlastní klinická hodnocení našich produktů. Díky tomu máme detailní znalost o každé naší použité surovině.A u každé této suroviny známe do nejmenšího detailu  i obsah jednotlivých živin v ní obsažených,”pokračuje šéf společnosti z pražské Uhříněvsi.Se svým týmem biochemiků a technologů mohl právě díky detailní znalosti každé suroviny během uplynulých pěti let Manu neustále vylepšovat a pracovat na jejím složení.

V příštím roce společnost plánuje uvést na trh už šestou vylepšenou verzi svého rychlého jídla. Krejčík si dal za cíl, aby se mu do příští receptury Many povedlo dostat ještě více tělu prospěšných látek, a tím počet zdravotních účinků ještě zvýšit. “Snažíme se uvést na trh vylepšenou recepturu každý rok. Investujeme do vývoje každoročně miliony korun, protože Mana nikdy nebude hotový produkt. Společně s rozvojem stavu poznání v medicíně, biochemii a vývojem technologií jde dopředu vždy i složení produktu. Mana je manifestací změny potravinového systému skrz inženýrství, vědu a výzkum. Naší vizí je i do budoucna přinášet funkční řešení pro lepší život,” uzavírá Krejčík.

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru