Umíte si představit budoucí generaci tabletů? Konečně bude mít 3D displeje!

Umíte si představit budoucí generaci tabletů? Konečně bude mít 3D displeje!

3D displeje budou další průlomovou technologií ve světě IT. Apple totiž chystá 3D displeje, kdy nebudou obrazce ploché, ale budou vystupovat přímo z displeje. Uživatelé tak budou více motivovaní s objekty pracovat a bude jim tak lépe umožněno reprezentovat různá data. Vývojáři navíc budou moci vylepšit aplikace týkající se architektury, modelování atd.

3D technologie jsou jistě dalším vývojovým průlomem ve světě IT. Microsoft dlouhou dobu plánoval uvést na trh 3D telefon. Zprávy ohledně uvedení 3D telefonu na trh byly v plném proudu. Ale ve třetím čtvrtletí roku 2014 společnost oznámila, že se tento stěžejní telefon v nabídce firmy vůbec neobjeví.

Proč Microsoft nenabízí telefony s 3D technologiemi?

Projekt byl nazván McLaren. Vestavěné 3D technologie měly pomoci lepší kontrole rozpoznávání gest na bázi Kinect. Vývojáři však neměli zájem spolupracovat na aplikacích a službách, které se soustřeďují na 3D kontrolní systém gest.

Apple a 3D displeje

Nedávné zprávy týkající se vývoje však hlásí, že do 3D technologií se právě pustila společnost Apple. Již před pěti lety společnost Apple představila dnes již uživatelsky velmi oblíbený iPad. Jednalo se o velký posun v oblasti technologií od klávesnice a myši k přímé manipulaci pomocí prstů. Dotykové obrazovky přinášejí uživateli přímý kontakt s virtuálními objekty, ale stále pouze reprezentují 3D vizuální prostředí skrz plochou 2D obrazovku. Počítá se zde tedy s naším vlastním smyslem vytvořit si vizuálně 3D obraz.

Více možností pro aplikace díky 3D displejům

iPady nás osvobozují. Nenutí nás sedět u stolu, abychom mohli pracovat na počítači. iPad si můžeme odnést opravdu kamkoliv a pracovat na něm můžeme kdekoliv, kdykoliv. Aby ale technologie byly pro naše smysly ještě přínosnější, budou v budoucnosti 2D obrazovky nahrazeny obrazovkami 3D, kdy plochý obraz bude schopen deformace do různých tvarů. Díky těmto tvarům bude možné lépe reprezentovat obsah na obrazovce.

Na obrazovce se tedy budou zobrazovat body, které z ní budou vystupovat. Vývojářům tak bude umožněno vylepšit aplikace, které jsou určeny například pro architekturu, design, modelování terénu atd. Tato revoluce displejů je blíže, než si myslíme.

Budování 3D obrazovky

V laboratoři Applu začali zkoumat důledky interakce uživatelů s tvarově se měnícím displejem. Byl vytvořen sloupcový graf 10×10, který by měl reprezentovat vizualizace různých dat, jejich filtrování, organizování do různých sloupců a řádků, atd. Bylo zjištěno, že 3D data motivují uživatele, aby s nimi přímo pracovali, tedy manipulovali s jednotlivými body.

Displeje budoucnosti tedy nebudou ploché, ale fyzicky dynamické povrchy, které budou uživateli lépe reprezentovat informace a nabídnou jim zážitek z manipulace s danými tvary, který bude motivovat k další a další práci se zařízením.

zdroj: mashable.com, business2community.com

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru