Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Umění špionáže: jak se v dějinách vyvíjelo nekrvavé válečné řemeslo

Umění špionáže: jak se v dějinách vyvíjelo nekrvavé válečné řemeslo

Nový seriál přibližuje osudy mistrů utajení, kteří psali dějiny mezinárodní špionáže 

Kanál Viasat History přináší seriál Mistři špioni, který přibližuje dějiny mezinárodní špionáže s využitím realistických dobových rekonstrukcí, vyprávění bývalých agentů i práce historiků, psychologů a dalších vědců. Napříč stoletími od dob Thomase Cromwella přes občanskou válku v USA po 1. světovou válku představuje nejvýznamnější špehy historie, nejpropracovanější špionážní sítě, největší spiknutí a nejzákeřnější zrady.

Ozbrojené konflikty, bitvy a války provází lidstvo celými dějinami. Boj se však odehrává nejen na bojištích za výbuchů bomb a střelby pušek. O výsledku bitev často rozhoduje i úspěšné předání zašifrovaných zpráv nebo naopak jejich zachycení a rozluštění nepřítelem, slídění a sběr cenných informací v týlu protivníka. Právě proto hrají zvědi, krtci a dvojití agenti ve válkách často podobně důležitou roli jako samotné vojsko.

Mata Hari, pravým jménem Margaretha Geertruida Zelle, nizozemská profesionální tanečnice, se během 1. světové války vyznamenala jako sběratelka informací s rozsáhlou sítí mileneckých kontaktů. Seriál Mistři špioni zkoumá, jakým řízením osudu se ke špehování dostala, jaká je pravda o jejím postavení dvojitého agenta a zda skutečně zradila Francii a donášela Němcům, nebo se jen stala obětí německé vychytralosti.

Sir Francis Walsingham postupně vystoupal až do pozice vrchního tajemníka královny Alžběty I. Během své služby si vytvářel síť agentů, s jejichž pomocí monitoroval hlavní nepřátele – Francii, Španělsko a skotskou královnu Marii Stuartovnu. Seriál sleduje jeho obětavou službu královně při odhalování Mariiných intrik a při snaze zastavit španělskou invazi.

Elizabeth van Lew, rodačka z Richmondu a zapálená abolicionistka, se během občanské války v USA stala jednou z nejproduktivnějších špionek. I přes svůj virginský původ a vysoké společenské postavení byla velkou odpůrkyní otroctví. Pomohla proto mnoha vojákům Unie při útěku z vězení a zásobovala státy Unie množstvím důležitých informací o plánech Konfederace. Zda se jí podařilo nakonec dosáhnout svých cílů a jak se po válce vyrovnala se svým osudem vyvrhele, se diváci také dozví v jednom z dílů seriálu Mistři špioni.

Příběhy významných a uznávaných špionů, jejich vynalézavost, intriky, metody infiltrace, obětavost a vliv na běh dějin je možné sledovat od 5. října do 9. listopadu na kanálu Viasat History vždy v pondělí od 21:00.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat History navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat History nebo webovou stránku www.viasathistory.cz

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru