Umělkyně oblékla dva domy do háčkovaného růžového kabátu jako symbol naděje pro uprchlíky

Umělkyně Olek se proslavila barevným uměleckým háčkováním, přičemž do háčkovaného kabátu oblékla už vlak či vůz. A nyní se rozhodla pokrýt růžovou háčkovanou přízí dva domy, a to ve Švédsku a Finsku, jako symbol naděje.

Olek odcestovala do švédského města Avesta. Když se bavila s tamními ukrajinskými a syrskými uprchlíky, rozhodla se obalit dům do háčkované příze pro ilustraci současné nešťastné situace, která panuje po celém světě. Spousta lidí musela uprchnout z jejich domovů. Podle umělkyně v roce 2015 v důsledku konfliktů a války ztratilo domov více než 21 milionů lidí.

olek-pink-crochet-house-finland

Zdroj: Inhabitat

„Náš růžový dům je o cestě, nikoliv pouze o zobrazení vlastního díla. Přichází k nám komunita. Je to o vzájemné pomoci. V malém švédském společenství Avesta jsme dokázali, že jsme společně silnější a že můžeme dělat něco dohromady. Lidé ze všech oblastí života se sešli, aby tento projekt podpořili,“ říká Olek.

S háčkováním jí pomohly muslimky. A společně obháčkovaly dům krásnou růžovou vlnou ve švédském městě Avesta a ve finském městě Kerava. Právě dům ve městě Kerava je starší než 100 let. Původní obyvatelé museli dům během války opustit, protože na jejich dvůr dopadaly bomby. Olek chce dokázat, že každý by měl mít svůj domov.

olek-pink-crochet-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Olek se pochlubila s veledílem také na Instagramu a k příspěvku připojila i komentář:

„Chtěla jsem vytvořit pozitivní konec jako symbol lepší budoucnosti pro všechny lidi, zejména pro ty, kteří byli vysídlení proti vlastní vůli. Ženy mají schopnost znovu vytvářet. Můžeme se postavit zpět na nohy a začít znovu. Můžeme ukázat všem, že ženy mohou stavět domy a že ženy mohou vytvářet domovy. Náš růžový dům je symbolem světlé budoucnosti plné naděje.“

olek-crochet-houses-sweden-and-finland-889x591

Zdroj: Inhabitat

olek-crochet-houses-sweden-and-finland-3-889x689

Zdroj: Inhabitat

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru