Umělá inteligence zvládla vyřešit hádanku, kterou Google používá na pohovorech

Spousta technologických mágů, programátorských hlav a internetových expertů touží stát se členem pracovního týmu společnosti Google. Nicméně dostat se na pracovní post v kalifornské firmě není jednoduché. Nejenže musíte mít odpovídající vzdělání, dostatečnou praxi a talent, zároveň musíte disponovat perfektním myšlením. A když už se dostanete na osobní pohovor, čeká vás ještě jedna překážka. Musíte vyřešit notoricky známou hádanku o sto kloboucích, která potrápí vaše mozkové buňky.

Hádanku na pohovorech používá více společností, dokonce globální investiční banka Goldman Sachs. S hádankou si hravě poradila umělá inteligence Google Deepmind. K jejímu vyřešení sestavila algoritmus. Změřte své síly s umělou inteligencí.

Hádanka o sto kloboucích

Kat seřadí 100 vězňů za sebou a na každého hlavu položí buď modrý, nebo červený klobouk. Každý vězeň vidí klobouky lidí stojících před ním, nicméně nevidí klobouk svůj a klobouky lidí stojících za ním. Počet jednotlivých červených a modrých klobouků je neznámý. Poté se kat postaví na konec řady a zeptá se posledního vězně na barvu jeho klobouku. Odpověď musí být pouze modrý, nebo červený. A pokud vězeň odpoví správně, přežije. A pokud odpoví špatně, okamžitě je zabitý potichu, aby to vězni před ním neslyšeli. Každý vězeň slyší odpovědi těch za ním, ale netuší, zda byla odpověď správná či špatná.

Večer před seřazením se pak vězni setkají a mají se dohodnout na strategii, která by jim pomohla přežít. Co by podle vás měli udělat?

Řešení hádanky

V ideálním případě se může 99 vězňů zachránit, přičemž začínající vězeň má šanci přežít padesát na padesát. Vězni se dopředu dohodnou, co bude znamenat, pokud první vězeň řekne „modrý“ nebo „červený“. Například vězni se mohou dohodnout, že „modrý“ bude znamenat, že před sebou první vězeň vidí sudé číslo modrých klobouků. A naopak „červený“ bude znamenat, že před sebou vidí liché číslo modrých klobouků. Vězni mají šanci zjistit, jakou barvu klobouku mají na své hlavně, a to díky tomu, co prozradí vězni za nimi a podle toho, co vidí před sebou. Nevýhodou však je, že pokud se některý vězeň splete, smysl strategie je k ničemu.

googleyhat_0

Zdroj / Foto: IFL Science

Komentáře

Nahoru