Umělá inteligence dokáže identifikovat rakovinu kůže

Umělá inteligence dokáže rozpoznat příznaky rakoviny kůže stejně přesně jako lékař. Dalším cílem vědců je vyvinout technologii pro chytré telefony, a tak si každý uživatel může sám diagnostikovat, zda má či nemá rakovinu.

V budoucnosti by tak lidé mohli s minimálními náklady zjistit, zda mají rakovinu kůže, aniž by museli čekat na schůzku s lékařem.

Vědci ze Stanfordské univerzity, kteří stojí za systémem hlubokého učení, tvrdí, že klíčem k úspěchu je algoritmus vyvinutý společností Google. Systém obsahuje téměř 130 tisíc snímků kůže s různými úkazy se značkami a odkazy na více než 2 tisíce kožních chorob. Algoritmus se naučil choroby rozeznávat, a tak dokáže analyzovat i úplně nové fotky.

„Vytvořili jsme algoritmus s velice silným strojovým učením, který se dokáže učit z dat,“ říká vědec Andre Esteva. „Namísto psaní počítačového kódu, který by stanovil, na co se má systém přesně zaměřit, necháme algoritmus, aby na to přišel sám.“

Testování přesnosti probíhalo tak, že se 376 obrázků kožních lézí ukázalo 21 kvalifikovaným dermatologům, kteří měli posoudit, zda se jedná či nejedná o rakovinu. Tyto obrázky potom analyzovala i umělá inteligence. A dalo by se říct, že systém byl stejně přesný jako odborníci.

V případě melanomů dermatologové správně odhalili kolem 95 % zhoubných a 76 % neškodných znamének. Zatímco algoritmus rozpoznal 96 %zhoubných a 90 % neškodných znamének.

Technologie nemá nahradit lékaře, ale má lidem pomoci se screeningem, než se jim dostane odborné pomoci.

Vědecký tým chce, aby byla aplikace dostupná i pro smartphony, a tak by si mohl člověk snadno ověřit podezřelý úkaz na kůži, až potom vyrazit k odborníkovi.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru