Ultrabooky už jen dotykové

Notebooky s procesory Intelu příští generace Haswell, které budou chtít být oficiálně klasifikovány jako ultrabooky a nést tuto marketingovou značku Intelu, budou muset mít dotykový displej.

Na tiskové konferenci společnosti na veletrhu CES 2013 to v pondělí večer uvedl Kirk Skaugen, viceprezident divize PC Intelu.

Intel zároveň očekává, že cena dotykových ultrabooků bude na konci roku začínat na 599 dolarech.

Notebooky, které mají být klasifikovány jako ultrabooky, musí splňovat několik kritérií stanovených Intelem. U současné generace postavené na procesorech Ivy Bridge je podmínkou použití ultra-low-voltage procesoru s TDP maximálně 17 W, tloušťka maximálně 18 mm pro notebook s 13.3 „a menším displejem, 21 mm pro 14″ a větší displej a 23 mm pro konvertibilní tablet .

Výdrž měřená MobileMark 2007 musí být minimálně 5 hodin, notebook se musí probouzet z hibernace do 7 sekund, mít disk se sekvenční přenosovou rychlostí minimálně 80 MB /s a disponovat buď USB 3.0 portem nebo Thunderbolt portem.

Již v září na své konferenci IDF společnost avizovala předběžné požadavky na ultrabooky s Haswellem, mezi nimiž byla podle dostupných informací například i výdrž na baterii 9 hodin, podpora technologie Intel Wireless Display a WiFi v MIMO konfiguraci 802.11n. Podpora dotyku měla být podle původního záměru jen volitelná, stejně jako Full HD rozlišení displeje a SSD.

Skaugen v pondělí ale potvrdil, že dotykový displej bude povinný. Zároveň potvrdil povinnou podporu WiDi a avizoval 9-hodinovou výdrž notebooků s procesorem Haswell, 9-hodinovou výdrž ale zatím neavizoval jako povinnou podmínku.

Ultrabookům, které mají pro typických nenáročné uživatele obvykle dostatečný výkon a přinášejí výhody pohodlnější mobility, se na trhu podle dostupných statistik prodeje nedaří. Výrazný vliv na to má nepochybně jejich vyšší cena oproti klasickým notebookům.

Zdroj: DSL.sk

Komentáře

Nahoru