Ultrabooky: Budoucnost počítačů a fenomén dnešní doby…

Ultrabooky: Budoucnost počítačů a fenomén dnešní doby…

Dnešní počítačový trh ovládla vlna supertenkých, výkonných, úsporných notebooků, které mají dlouhou výdrž na baterii a využívají rychlých SSD místo pevných disků. O čem je řeč? No přece o ultraboocích. Co si pod, v poslední době častokrát skloňovaným termínem, vůbec představit?

Označení „ultrabook“ je označení skupiny notebooků, které splňují specifické vlastnosti stanovené společností Intel. Jedná se o název, který má Intel chráněný ochrannou známkou – proto by měl notebook označený jako “ultrabook” splňovat právě dané vlastnosti. Intel dokonce vyčlenil speciální fond 300 milionů dolarů určených na jejich propagaci.

Jako inspiraci Intelu a průkopníka v tomto oboru můžeme určitě označit tenký MacBook Air od Applu, který byl poprvé představen už na začátku roku 2008. V porovnání s dnešním modelem byl však vcelku pomalý a velmi drahý.

Nutno však podotknout, že s nápadem na supertenký notebook nepřišel Apple jako první. Již v roce 2004 byl společností Sony představen model Vaio X505. Vzhledem k jeho ceně (podobně jako první generace MacBook Air – 50 000 Kč) a nepříjemným omezením se hitem nestal. Až úspěch Applu způsobil tuto euforii a nasadil výrobcům brouka do hlavy.

Plastová konstrukce?

Je nesmysl konstruovat tenký notebook z plastu. Jedná se o poměrně křehký materiál, který by nedostatečně chránil vnitřní komponenty. U běžných notebooků jeho použití až tak nevadí a to z důvodu větší konstrukční plochy a možnosti vytvrzení a ochrany komponent pomocí nějaké vnitřní plechové konstrukce. Musí být proto použity ušlechtilejší materiály, jako např. u jablečných počítačů – hliník, či ještě pevnější hliníkové slitiny. Cílem těchto slitin je vytvořit co možná nejpevnější materiál s co možná nejmenší hmotností v poměru s přiměřenou cenou a dostatečnou ochranou.

 Energie sbalená na cesty…

Nejvíce vnitřního prostoru ultrabooku bezpochyby zabírají akumulátory. Je to proto, aby ultrabook nabídnul co možná nejdelší výdrž bez trvalého připojení k elektrické síti. Z důvodu úspory místa nepřichází v úvahu pohodlné vyměňování baterií – baterie jsou zabudovány a je tak kladen důraz na jejich delší životnost. Musí jít navíc o dražší, ploché baterie – klasické válcovité by se do těla notebooku asi nevešly. Jak delší životnosti akumulátorů, tak dostatečné kapacitě, ale i přijatelné ceny bylo dosaženo až v posledních letech.

Jelikož baterie tvoří okolo 60 % plochy notebooku, na ostatní komponenty již nezbylo moc místa. Právě zde sehrála důležitou roli Intelu integrace co nejvíce součástí přímo do procesoru. I přesto jsou nutné i další optimalizace. Paměťové čipy největších kapacit i procesor jsou osazeny přímo na základní desce, nikoliv do patic. Dále zde můžete najít ještě ostatní čipy jako např. zvukovou kartu, ovladače, řadiče atd.

Z důvodu omezeného prostoru přichází i na mnohé kompromisy. Do ultrabooků není např. možné zabudovat další grafickou kartu, osadit je větším množstvím nejrůznějších konektorů atd. Rozloučit se musíte i s optickou mechanikou. Musíte se smířit i s nižší kapacitou disků pro ukládání dat – využívá se rychlejší SSD, které jsou však oproti klasickým HDD výrazně dražší.

Výkon a úspornost na prvním místě

Jedním z důležitých bodů ultrabooků je i dostatečný výkon. Je to v celku logické – bez dostatečného výkonu by nemohly konkurovat klasickým počítačům a jednalo by se tak pouze a vylepšené verze netbooků pro čistou konzumaci obsahu. Krom výkonu je velmi důležitým parametrem procesoru i spotřeba energie a zahřívání.

Jaké vlastnosti musí mít ultrabook?

  • Maximální tloušťka těla do 18 mm, resp. do 21 mm u uhlopříčky menší než 14 “ resp. větší než 14 “
  • Hmotnost do 1,5 Kg
  • Výdrž na baterii delší než 5 hodin
  • Procesor z rodiny Sandy Bridge
  • Technologie Intel Identity Protection, která pomáhá zamezit neoprávněným útokům do počítače za účelem získání nejrůznějších dat.
  • Technologie Intel Anti-Theft 3.0, která umožňujě vzdálené uzamčení ztraceného, či ukradeného ultrabooku pomocí internetu či SMS.
  • Technologie Intel Smart Response, které se využívá v ultraboocích s SSD a klasickým HDD, se využívá pro zrychlení spouštění častou používaných souborů.
  • Technologie Intel Rapid Start zajišťuje rychlé probuzení z režimu spánku do 1,5 sekundy a hibernace do 7 sekund.
  • Technologie Intel Smart Connect, která umožňuje přijímaní e-mailů, aktualizace facebooku, twitteru a dalších služeb i v režimu spánku.

Jak vidíte, k tomu, aby mohly ultrabooky přijít na trh, bylo zapotřebí mnoho inovací i kompromisů a snížení cen jednotlivých komponent natolik, aby byly tyto stroje dostupné pro širokou veřejnost.

Do budoucna by měly ultrabooky dále zlevňovat a postupně by měly nahradit klasické notebooky.

Komentáře

Nahoru