Uhlík budoucností výpočetní techniky

Uhlík budoucností výpočetní techniky

Vědci chtějí co nejvíce zmenšit různé součástky a tak rozšiřují své obzory. Jejich pohled je nyní zaměřen na využívání technologie nanotrubek a uhlíku. 

Odborníci si od uhlíku slibují do budoucna velké úspěchy. Tento týden tato technologie dosáhla důležitého milníku a úspěchu. Neboť skupina vědců sestrojila první počítač, který je vyroben z netradičních uhlíkových nanotrubic ( běžně se využívá křemík).

Křemíkové technologie, které se stále využívají ve výpočetní technice a elektronice se přibližují ke svým hranicím. Je pravdou, že vědci stále tvrdí, že dokážou ještě více křemíkové součástky zmenšit a tím i zrychlit chod počítače, ale už to tak moc velký rozdíl ve velikosti doopravdy nebude. Současná velikost křemíkových tranzistorů činí 22 nanometrů, z těch chtějí vědci udělat 5 nanometrů, což je fyzikální hranice – maximální zmenšení.

Boj o nanometry

Možností, jak ještě zmenšit součásti je potenciální technologie uhlíkových nanotrubic, která má poměrně dobré elektrické vlastnosti a energeticky je mnohem lepší a efektivnější než již zmiňovaná technologie s křemíkem. Takže existuje jistá možnost, že by se v budoucnu mohla pomocí této technologie vyrábět elektronika, která by byla menší ( měla by větší fyzické hranice než má doposud křemík). V tom nejlepším případě by bylo dokonce možné vyrábět tak malé součástky, že by se nedaly měřit ani v jednotkách metru. Velikost by závisela především na počtu atomů v součástce.

Už spousta výzkumníků a vědců po celém světě se  již dlouho zabývá a specializuje na tuto technologií nanotrubic. Zaměřují se především na výzkum a výrobu uhlíkových čipů a další možnosti v této technologii. Skupina vědců ze Stanfordské univerzity ( Amerika) uveřejnila výsledky svého projektu. Jeho hlavním cílem bylo zkonstruování prvního a plně funkčního uhlíkového počítače. Nakonec se to skupině vědců podařilo ( ve větším měřítku).

Měřítko je hlavním problémem

I když malá, ale přesto zásadní chyba by se na zkonstruovaném uhlíkovém počítači našla a to je jeho velikost. Uhlíkové tranzistory, které vědci ve svém uhlíkovém počítači využili, jsou prozatím poměrně velké ( větší než ty křemíkové). Jejich velikost je až 1 mikrometr, což je v přepočtu na nanometry přesně 1000.

foto : www.rozhlas.cz

Přesto je to úspěch

Přes malé mouchy, jako je velikost počítače, je to úspěch a převrat ve výzkumu uhlíkové technologie.

 

Je to klasický počítač a můžeme s ním dělat cokoliv.
Mohli bychom na něm provozovat 64-bitové Windows, trvalo by to ale miliony let.

říká Max Shulaker jeden ze studentů, kteří se na projektu sestrojení uhlíkového počítače podílel

Však podle výzkumníků se nejedná o tak velice zásadní objev, jedná se spíše o to, že první funkční uhlíkový počítač je důkazem, že se s uhlíkem dá v budoucnosti pracovat stejně tak jako doposud s křemíkem. Všeobecnou funkčnost počítače testovali vědci na dvou jednoduchých programem – jeden z nic počítal a druhý hodnoty rovnal.

Jen tak pro zajímavost …

Zajímavostí však je, že počítač je sestaven z celkem 210 základních MIPS instrukcí, kterou mimochodem využívají i komerční procesory. Technologie využívaní uhlíku odpovídá však i průmyslovému standardu a jde kombinovat i s křemíkem. Výsledkem může být, že za několik let se začne vyrábět hybridní elektronika z obou dvou materiálů.

První počítač z uhlíkových nanotrubic (CNT)

foto:businessworld.cz

foto: www.sxc.hu, zdroj: tyinternety.cz

 

 

 

Pokud může nějak pomoct ke krásné a inspirativní budoucnosti, tak tím, že o ni bude psát.

Komentáře

Nahoru