Dnes vyšlo 15 článků

Údržba ložnice – jak prát peřiny?

Údržba ložnice – jak prát peřiny?

Co může být příjemnější, než po dlouhém dni ulehnout do čistých, hebkých a voňavých peřin? K tomu, abyste si lůžkoviny zachovali v perfektní kondici je potřebné dbát nejen na čistotu povlečení, ale čas od času vyprat i peřiny. Poradíme vám, jak si svou postel udržovat, aby byla hygienickým a komfortním místem pro váš klidný spánek.

Čisté peřiny jsou základem komfortního spánku. Jak je prát a nepoškodit? Jak často byste měli měnit povlečení a čím se řídit pro udržení maximální životnosti lůžkovin? Přečtěte si důležité zásady, které vám pomohou s údržbou vaší ložnice.

Začněte u peřin

Možná se domníváte, že stačí vyměnit povlečení a peřiny se prát nemusí. Nebo že jejich údržbu nezvládnete sami doma. Opak je ale pravdou. Obecně platí, že peřiny i polštáře byste měli vyprat 2x ročně, abyste zachovali jejich maximální životnost a lůžkoviny zůstaly hygienicky čisté, nadýchané a svěží. Zabráníte tím také roztočům a mikroorganismům, kteří se v peřinách rádi zabydlují.

Jak na to? Způsob čištění lůžkovin se odvíjí především od toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny.

  • Péřové přikrývky

Klasické peřiny z husího nebo kachního peří jsou dobře známé skvělými tepelně izolačními vlastnostmi. Pro zachování co nejdelší životnosti péřové deky perte na jemný cyklus praní při teplotě do 30°C. Místo obyčejných pracích prostředků a aviváže sáhněte raději po těch určených přímo pro péřové lůžkoviny. Dnes jsou již běžně dostupné v drogeriích. Velmi důležité je peřiny nechat po vyprání důkladně vyschnout, zabráníte tak plísni a zápachu.

  • Peřiny z dutého vlákna

Moderní alternativu k péřovým přikrývkám představují deky z dutého vlákna. Nejčastěji můžete tento typ lůžkovin vyprat při teplotě vody do 60°C, některé antialergenní deky je možné prát až do teploty 95°C, vždy se řiďte symbolem uvedeným na cedulce. Při této teplotě spolehlivě zahubíte všechny roztoče a další mikroorganismy, kteří by se usídlili ve vaší peřině. Pračku naplňte pouze na ⅓ svého objemu a pro načechranost peřin vložte do pračky také tenisový míček. Poté můžete lůžkoviny z dutého vlákna sušit v sušičce na nízký stupeň vzduchu.

Kvalitní povlečení je základ každé ložnice

A co povlečení? Začněte už při jeho výběru. V povlečení z kvalitní bavlny je šetrné k pokožce, dobře odvádí vlhkost a je vhodné pro všechny roční období. Podpoří tak váš klidný spánek a navíc poskytuje dlouhou životnost.

Povlečení vyperte před prvním použitím, poté je potřeba měnit ho každý týden, maximálně jednou za dva týdny. Interval praní povlečení závisí především na tom, jak se ve spánku potíte. Pravidelná výměna povlečení vám však pomůže i v boji proti roztočům, proto je vhodné toto časové rozmezí dodržovat.

V prvním kroku povlečení roztřiďte podle barevnosti a převraťte naruby. Poté perte v pračce při teplotě do 40°C, můžete přidat také aviváž pro zachování hebkosti a jemnosti povlečení. Po vyprání je možné použít sušičku, nastavte ji však jen na nízkou teplotu, aby se povlečení neopotřebilo.

Konec zažloutlému povlečení

Pořídili jste si krásné bílé povlečení, ale po pár vypráních vidíte místo zářivě bílé spíše žlutou nebo šedou? Přinášíme vám pár tipů, jak vybělit ložní prádlo, aby i po vyprání zůstalo jako nové.

Nejprve zkontrolujte, zda je vaše pračka čistá. Není v ní usazený prací prostředek, zbytky aviváže či vodní kámen? Znečištěný buben pračky je velmi častou příčinou šednutí bílého prádla.

Vyzkoušejte také babské rady pro běloskvoucí prádlo, potřebujete pouze suroviny, které máte běžně doma. Do pračky přidejte pár lžiček jedlé sody, soli, vymačkanou šťávu s citrónu či vinný ocet. Alternativou může být i peroxid vodíku, který vám povlečení skvěle vybělí a odstraní případné skvrny. V létě nezapomeňte ložní prádlo pověsit ven, sluníčko dělá zázraky!

Nyní už víte, jak udržet vaši postel čistou a příjemnou pro váš klidný spánek. Vždy ale platí, že základem ložnice jsou kvalitní peřiny, které naleznete například u českého výrobce lůžkovin Picaso Manufactury.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru