Dnes vyšlo 15 článků

Udávání se vrací do módy: Řekni, kde kradou, a dostaneš provizi

Udávání se vrací do módy: Řekni, kde kradou, a dostaneš provizi

Vítězství Jana Svěráka nad webem, který umožnil stahovat film Kuky se vrací nelegálně, rozproudilo na českém internetu tradiční debaty ohledně nelegálního stahování obsahu z internetu. Vydávat knihy, hudbu nebo filmy je poměrně nákladné – platíte všem, od tiskařů či střihačů až po tučnou daň státu. Nelegální stahování obsahu je tedy především nemorální.

Na druhou stranu je pravda, že čeští autoři ohledně poskytování knih či filmů online beznadějně zaspali. Pokud si chcete legální cestou stáhnout film nebo třeba knihu do čtečky, patrně vás to bude stát naprosto neúměrné úsilí a možná nakonec stejně zapláčete. Možnosti zkrátka nejsou.

Díky bohu za iTunes!

V oblasti hudby je situace díky podobným serverům, jako je třeba iTunes, situace lepší. CDčka už nefrčí a hudba se přesouvá do mp3 přehrávačů, iPodů a dalších zařízení – samozřejmě v elektronické podobě. Nabídka na trhu tomuto trendu odpovídá. Hudebníci si navíc uvědomili, že když svou píseň poskytnou k poslechu třeba na YouTube, jen tím vydělají. Mezi miliony shlédnutí se jistě najde řada lidí, kteří umělce teprve objeví a později si jeho nahrávku legálně koupí nebo zajdou na jeho koncert.

Nabonzuj nelegální software a zaplatíme ti

Tento týden navíc přišla jedna zajímavá novinka, týkající se pro změnu nelegálního softwaru. Protipirátské sdružení  BSA (Bussiness Software Alliance) nabídla každému, kdo udá uživatele nelegálního softwaru, 10% provizi z vymáhané částky. Samozřejmě se jedná především o firmy, nikoliv jednotlivce.

BSA své členy, mezi které patří třeba Microsoft, Adobe, McAfee nebo Apple, zastupuje od roku 1988. Sdružení se „proslavilo“ především svými agresivními kampaněmi a mírně řečeno kontroverzními statistikami o úrovni pirátství v České republice (které je mimochodem poslední roky na ústupu).

Bonzování jedné firmy na druhou kvůli nelegálnímu softwaru je přitom denní realitou velkého počtu českých (a asi nejen českých) firem. Nemusí na tom být zbla pravdy, ale co kdyby přece? A tak se u nich dveře s kontrolami netrhnou. Z tohoto úhlu pohledu je další nástroj, který udavače povzbudí k podrážení nohou konkurenta, docela svinstvo.

Pokuty za nalezený nelegální software navíc mají být dost mastné. Pokud tedy z jakéhokoliv důvodu propouštíte zaměstnance, velmi důkladně prohlédněte všechny firemní počítače – a nejdůkladněji ten jeho. 10% provize je lákavá sumička a odcházející zaměstnanec si jistě bude chtít v očekávané nezaměstnanosti přilepšit. Pozor na nečekané dárečky.

Zdroje: https://goo.gl/jmRA0

https://pravdu.cz/piratstvi/bonzovani-je-opet-v-kurzu

Komentáře

Nahoru