Dnes vyšlo 15 článků

Uber prodává ztrátový koncept Xchange Leasing startupu Fair.com

Uber prodává ztrátový koncept Xchange Leasing startupu Fair.com

V srpnu nastoupil do Uberu nový CEO Dara Khosrowshahi a hned začal snížovat ztráty. Ihned v září společnost oznámila, že ukončí svůj projekt s leasingem vozidel Xchange Leasing, který vznikl za manageringu Travise Kalanicka a od začátku se potýkal spíše s nesouhlasem. Khosrowshahi připravuje podnik na plánovaný vstup na veřejnou burzu v roce 2019.

Služba Xchange Leasing byla dostupná v USA od roku 2015 a v jejím rámci nabízel Uber řidičům nová vozidla s neomezeným počtem ujetých kilometrů a částečným servisem za velmi výhodných podmínek. Jedním z cílů byl nárůst aktivních řidičů, i za cenu drobné ztráty z poskytnutí leasingu. Nakoupeno bylo téměř 40 000 vozidel do 14 provozoven v USA. Hodnota těchto aut činila přibližně 400 milionů dolarů. Řidič dal zálohu 250 dolarů a navrhl týdenní platby, které byly odečtené z příjmů za jízdy. Mnozí řidiči ale stěžovali na dravé praktiky Xchange Leasingu s tím, že je nadměrné sazby nutily jezdit na plný úvazek, aniž by z toho řidiči měli nějaký zisk.

 

 

Ztráta pro Uber byla až 18x větší, než v původním odhadu, který byl 500 dolarů za auto. Nakonec se vyšplhala až na $9 000. V roce 2017 se jednalo o další ze ztrát společnosti, za poslední čtvrtletí prokázala ztráty v hodnotě 2,52 miliard dolarů i přes růst jízd a obratu.

Po srpnovém nástupu nového CEO Dary Khosrowshahiho, se Uber postupně ze ztrát, které jsou na vině hlavně špatného managementu, vyhrabává. Khosrowshahi se snaží zlepšit vztah Uberu se svými řidiči a veřejností. K jeho nástupu poznamenal profesor financí na Univerzitě v Marylandu, David Kass: “Vypadá to, že Dara provozuje byznys s větší odpovědností, zaměřuje se na snížení ztrát a zvýšení ziskovosti. Uber potřebuje přísnější vedení, aby se připravil na uvedení společnosti na veřejnou burzu, které plánuje na rok 2019. Očekávám, že Dara vezme otěže i v jiných oblastech.

 

dara uber

 

Koncept nyní za neuvedenou cenu koupil auto leasing startup Fair.com, odhadem se jedná o 270 milionů dolarů. Fair je společnost, která nabízí pronájem aut na neomezenou dobu. Byla založena v roce 2016 a Uber bude mít na oplátku na svých stránkách odkaz a podíl ve společnosti Fair. Také se vytvoří až 150 pracovních míst.

Zdroje: theverge.com, washingtonpost.com, reuters.com

Ráda objevuje svět kolem sebe. Cestuje, vzdělává se a potkává zajímavé lidi z celého světa. Věří, že v každém dřímá nějaký poklad, který lze nalézt. V životě si již sama vyzkoušela leccos a viděla i prožila věci, kterým lze často těžko uvěřit. Je plná života a miluje, když ho může předávat ostatním.

Komentáře

Nahoru