Týrání zaměstnanců Samsungu: Tentokrát v Brazílii

Týrání zaměstnanců Samsungu: Tentokrát v Brazílii

Samsung v Brazílii čelí pokutě 250 milionů brazilských realů (asi 2, 2 miliardy Kč) za špatné pracovní podmínky. Ministerstvo práce totiž během srpna zaznamenalo porušování pracovních podmínek v brazilské továrně Zone Franca de Manaus. Samozřejmě to všechno ale nějaký čas trvalo, stejně jako v situaci na Slovensku. Už během roku 2012 si tam totiž stěžovalo 2018 zaměstnanců – to je necelá polovina z celkového počtu 5600.

Takový zaměstnanec v Zona Franca de Manaus má šest sekund na to, aby připravil krabici s nabíječkou, baterií, headsetem a dvěma návody k použití.

Podle Ministerstva práce takhle zaměstnanci stojí klidně deset až patnáct hodin denně.

Podle Ministerstva práce takhle zaměstnanci stojí klidně deset až patnáct hodin denně.

Sasmsung, který v roce 2012 vykázal rekordní zisky, vlastní spoustu továren. Jedna z nich je umístěna i v srdci největšího deštného pralesa na světě. A právě tam umístí každých 4,8 s do krabice jeden televizor a každých 85 s zhotoví jeden smartphone.

Bylo objeveno několik zaměstnanců, kteří pracují deset nebo dokonce patnáct hodin v kuse, a také jeden, který pracoval 27 dní bez přestávky. Společnost byla vyzvána k tomu, aby předložila některé dokumenty, které měly dokazovat pracovní dobu zaměstnanců, ale odmítla je ukázat.

K tomu se přidává ještě monotónní práce a špatná výška stolů a nevyhovující židle, které jen podporují nadměrné bolesti zad a šlach.

„Rychlá a opakující se činnost na montážní lince“ pak přispívá k celé řadě zdravotních problémů mezi pracovníky – problémy se zády, šlachami a další muskuloskeletální poruchy.“ Ministerstvo navíc uvedlo, že „u 20% zaměstnanců se v příštích pěti letech objeví další problémy“, pokud se nezmění současné podmínky.

A továrna v minulých letech opravdu ukazovala velmi vysoké indexy nemocných. Za poslední rok měla problémy se zády, šlachami či pohybovým aparátem téměř polovina zaměstnanců.

Samsung v návaznosti na to prohlásil, že bude spolupracovat s brazilskými úřady.

„Jakmile obdržíme písemnou stížnost, provedeme důkladnou revizi a budeme plně spolupracovat s brazilskými úřady. Pracovnímu prostředí, které zajišťuje nejvyšší průmyslové standardy bezpečnosti, ochrany zdraví a dobrých životních podmínek pro naše zaměstnance po celém světě, poskytujeme velkou péči,“ píše Samsung.

Ovšem má to háček. Samsung, největší světový výrobce smartphonů, paměťových čipů a LCD displejů, byl za špatné pracovní podmínky stíhán v Brazílii již v roce 2011. A jaký to mělo výsledek? Zaplatil pokutu 200 000 dolarů (necelé 4 miliony Kč) a tím to skončilo. Nebo proč by se jinak objevila letošní stížnost, která se opět týká pracovních podmínek?

samsung-amazonas

Montážní linka brazilské továrny.

A ještě na závěr, pokud si myslíte, že Samsung přiměje, aby se zlepšil, třeba ta vysoká pokuta, mýlíte se. Vyčíslená pokuta totiž dosahuje hodnoty, kterou obžalovaný vydělá za kratší dobu než dva dny. Takže je dost pravděpodobné, že pokud i situace ve slovenském Samsungu, o které jsme nedávno psali, skončí takhle, nebude to mít téměř žádný výsledek.  Samsung prostě zaplatí bolestné a ani to nepocítí. Podle státních zástupců totiž všechno tohle, o čem jste právě četli, ani není případ „vykořisťování nebo otrocké práce“. Takže je vlastně všechno v pořádku.

Zdroje: Reporter Brasil, The Guardian  

Komentáře

Nahoru