Dnes vyšlo 15 článků

Týrání zaměstnanců Samsungu na Slovensku

Týrání zaměstnanců Samsungu na Slovensku

Na Slovensku se v srpnu rozpoutaly ohromné diskuze o odhalení šokujících pracovních podmínek zaměstnanců po celém Slovensku. Nejvíce stížností se sneslo na závody Samsung Display ve Voderadech a Galantě. Pracovní podmínky tam rozhodně neodpovídají roku 2013.

Desítky lidí – bývalých i aktuálních zaměstnanců Samsungu – kontaktovaly slovenský Android Portál s vyjádřením ohledně pracovních podmínek, se kterými se museli vypořádat. Vězte, že tyto podmínky opravdu nejsou příliš lidské. Zřejmě se budete divit, jak se vůbec v dnešní době ještě může něco takového dít.  Ano, známe ty příběhy z asijských zemí, ale že to tak funguje i rovnou u našich sousedů? Tomu se snad nechce věřit.

Srpnová vedra

Začátkem srpna byly na Slovensku extrémní horka, která se sice dají vydržet v kanceláři, ale představte si, že v tom teplu stojíte u výrobní linky ve skladu bez klimatizace a na sobě máte oblečené rifle.

Samsung Display to ale nezajímalo, rozhodně se nestaral o snížení teploty a neposkytl svým zaměstnancům ani pitnou vodu, kterou by podle zákona poskytovat měl. Pokud se navíc zaměstnanci chtěli jít napít, byli napomenuti.

Skvělý zaměstnavatel nereagoval ani na návrhy zaměstnanců o dočasné upravení oděvního kodexu. Naopak jim na email ještě rozeslal následující upozornění:

“Vážení zamestnanci,
prostredníctvom tohto mailu by sme Vás chceli upozorniť na pravidlá obliekania v spoločnosti SDSK – viď príloha.
Od pondelka 12.8.2013 sa budú kontrolovať, preto vopred ďakujeme za ich dodržiavanie.
V prípade otázok, kontaktujte prosím Personálne oddelenie.“

kodex1

Zapomeňte na toaletu

Přirozená lidská potřeba dojít si na toaletu tady nikoho nezajímá. Výrobky jsou přece výrobky, tohle může počkat. Jedna zaměstnankyně Samsung Display navíc uvedla, že ženy jsou během své menstruace označené červenou páskou, aby jejich vedoucí věděli, zda je mohou poslat víckrát na záchod (konkrétně 2x tak často jako ostatní zaměstnance). Také vám to připomíná hvězdu na rukávech z dob druhé světové války?

Vyjadřování

Korejský nadřízený se prý o svých podřadných podřízených vyjadřoval jako o „sprostých“, mladá vedoucí měla urážet i starší lidi a nadávat jim do dementů. Ani varování, že když uděláte při výrobě chybu, tak vás zabijí, nebylo výjimkou.

“Ja nechápem, či ste už j****té?!,” “Hovorím Vám aby ste tie vy****né čísla tam lepili kurva!,” či “Mňa to nezaujíma, tie k*****ké súčiastky tam byť musia a keď to tak robiť do p**e nebudete, tak sa bude strhávať mne. Je to k***a ale k***a jedno do p**e!”

Tak si představte, že by se takhle nějak vyjadřovali vaši nadřízení.

Nemocní? Máte padáka

Nemocné lidi přece firma nepotřebuje. Dokazuje to i případ ženy, která podstoupila operaci nádoru prsu. Když uvedla, že potřebuje zůstat doma, řekli jí, že jestli nepřijde, bude automaticky propuštěná. Žena kvůli finanční situaci do práce přece jen přišla, ale výsledkem bylo jen to, že musela operaci prodělat ještě jednou.

Kromě toho se ukázala ještě situace jedné ženy, které přejeli nohu vysokozdvižným vozíkem. Ne, nezavolali záchranku. Ani ji neodvezli do nemocnice. Naopak jí ještě vyhrožovali vyhazovem. Žena tak musela v bolestech pokračovat ve své osmihodinové směně.

Její kolega, který měl přesouvat plazmové TV, dokonce zemřel. Zaměstnavatel mu neposkytl přesouvací vozík, takže je musel nosit sám. Časem ho z toho začala bolet krční páteř a hlava, došlo to až tak daleko, že upadl do kómatu a zemřel. A že by Samsung napadlo, že má na jeho smrti vinu? Asi ano, a proto dal zbytku zaměstnanců podepsat tiskopis, v němž se psalo, že se jednalo o chybu pracovníka a ne fabriky. Většina lidí to nepodepsala, někteří dali dokonce sami výpověď.

Továrna ve Voderadech.

Továrna ve Voderadech – průmyslový systém testování kvality televizí.

A občas se také stane, že si někdo uvědomí, že to nezvládá, až moc pozdě. Pracovník z Voderad se rozhodl podat výpověď, protože šílené podmínky již nedokázal dále snášet. Ten den však ještě musel odpracovat svou směnu. K jejímu konci už se ale nedostal. Během pracovní doby dostal infarkt myokardu a na místě zemřel. A co s ním bylo dál? Jeho tělo vložili do kartonové krabice a přikryli, aby nikdo neviděl, co se vlastně stalo. Tento den se do fabriky chtěla dostat i TV Markíza  TV Joj, obě ale neúspěšně. Fabrika se vymluvila na prozrazení výrobního tajemství.

Přestávky

I přestávky jsou velmi kontroverzní. Během osmihodinového pracovního dne mají zaměstnanci nárok na 1 x 10 minutovou přestávku a 1 x 30 minutovou přestávku. Podle slov pracovníka, který pracoval v tzv. „clean“ zóně, vypadala jeho přestávka následovně:

“Vyzliecť overal, kuklu, topánky, dva páry rukavíc, zavesiť na vešiak tak, aby sa oblečenie dalo nájsť po príchode späť. Šikovnejším vyzliekanie trvalo približne 2-3 minúty, obliekanie však už bolo dlhšie, to trvalo 5 a viac minút. Za neupravené pracovné oblečenie boli finančné postihy. Okrem toho bola jedáleň a samotný bufet ďaleko, a tak mal človek na prestávku len pár minút.”

Kolikrát jste tedy museli zůstat hlady, protože za určenou dobu nebylo možné si vystát frontu a ještě se najíst.

Pracovní pomůcky

Přidělování pracovních pomůcek nezávisí na jejich opotřebení, jak by se to mohlo zdát logické. Je prostě určený čas, jak dlouho vám musí například ochranné rukavice vydržet. Když nevydrží, je to váš problém.

A obdobně to funguje se vším v továrně. Opotřebené kabely se nemění za nové, nýbrž za méně opotřebené. Technické vybavení se nekupuje nové a bezpečnější, ale doslova kdo co ví, tak to opraví. Zbytek zůstane tak, jak je.

Montáž TV.

Montáž TV.

A co za to?

Zaměstnanci zde navíc pracují téměř za minimální mzdu. Nejméně placení pracovníci se častokrát nedostanou ani nad hranici 300 euro (7700 Kč).

Konkrétní vyjádření

komentar1

komentar2

komentar3

Jak to bude dál?

Android Portál informoval Inspektorát práce, který se do fabriky ve Voderadech dostavil 14. srpna i s televizí JOJ, kterou však hned ve dveřích poslali pryč. Tenkrát se hlavní inspektor práce vyjádřil, že inspekci vykonali správně a momentálně plánují pokutu.

A zareagovala i firma. Pohrozila svým zaměstnancům, že pokud budou dál veřejně říkat, jakým čelí podmínkám, budou propuštěni. Navíc jim bylo řečeno, že technici v Číně přece berou plat okolo 100 dolarů, tak ať si nestěžují.

Věci se však nevyřešily tak rychle. Momentálně se stále čeká na přesné vyjádření inspektorátu. Velice zvláštní ale je, že o celém případu informoval pouze Android Portál a Beo.sk. Jinak se v situaci nikdo nechce moc vrtat… Proč?

Navíc jsme vypátrali ještě jeden dost podobný případ v Brazílii. Děje se to po celém světě. A zrovna u takové velké a významné firmy jako je Samsung.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

 • Nedivil bych se, kdyby se něco podobného dělo i u nás, třeba i v Rakovníku. Je tu dost fabrik, kde je „pásová výroba“ a slyšel jsem, že prý také nad lidmi stojí se stopkami.

 • Velmi drsné podmínky, souhlasím s Michalem.. u nás to je bohužel nejspíš podobné. Třeba minulý týden článek s podobnými problémy u SA – http://magazin.firenet.cz/index.php/magaziny/komentar/1721-prace-u-student-agency-horor-z-nouze-a-zkusenosti-k-nezaplaceni Holt manažeři si dovolí různě věci a navíc v krizi, kdy spousta lidí nemá práci a ti co jí mají, tak se o ni bojí.

 • aznoh
 • Daniel Bartoň

  v tomto jsme my češi a slováci slaboši.skoro všude jinde by se dávno lidé zbouřili.stávky,hromadné výpovědi atd. jen my si necháváme pořád a pořád sr…na hlavy.necháváme si vše líbit jak od vlády tak od zaměstnavatelů.A každý má strach projevit se,jen aby nepřišel o práci či peníze.Ale pokud nic neuděláme,tak s námi budou vyj…do nekonečna!!!A bude hůř…

 • hovadopekelne

  Ten clanok mi prijde ako cisty vymysel. Trebars taka cervena paska pre zeny v periode, tomu nemoze rozumny clovek predsa verit :D Celkovo to nedava zmysel.

  • mária ďurovcova

   Si predstav, že tomu sa veriť dá. To nie je len v tomto Samsungu, ono to tak je aj v Yure, ktorú tiež majú vyjeba..í Korejci šikmooký!!! A naviac, nie že by sa tí chrapúni učili po Slovensky, ked tu majú fabriky, ale ľudia z výroby sa musia učiť pozdravy v anglickom jazyku, aby sa im klaňali. Vypáliť treba všetko, čo je čierne!!! šikmookí, cigáni a politici – upáliť za živa!!!

   • hovadopekelne

    … aziat je aziat. S tym nic neurobis. To je rozdielna kultura, nezlucitelna s europskou. Za taketo veci ale zodpoveda len slovenska vlada …

  • O těch páskách pro ženy myslím kdysi psali i zaměstnanci Lidlu :-)

   • hovadopekelne

    … clovece to je absolutne v prdeli, ved taketo veci sa deju len v cine a v afrike. Nerozumiem ako si to moze niekto nechat takto zo sebou narabat v europe v 21. storoci a ako to moze niekto vobec schvalit a zaviest do praxe. Ukazkove barbarstvo …

   • Johny B.

    Pravě,v 21.století a takový věci..ale to je jena jen v lidech..Žebrák dostane funkci,aby se zalíbil bude jeb*** podřízené a čím víc,tím lépe,protože manažeri nejsou jiný a jim se to také moc líbi..Navíc,vše se delá tak,aby lidi chodili do práce nasr*** a bonzovali an sebe..Protože jejich heslo zní,ýe jen nasr*** dělník uděla víc než dělník v klidu..

   • hovadopekelne

    … jj, tak ako pises. To je stara psychologia. Ako ked Meciar odrbaval slovakov v style „Ak chces vladnut, nedaj ludom chlieb ale nepriatela“ …

  • krach

   tak otevri oci a poptej se par lidi pro me to neni zadna novinka humus opravdu zde je :( nectu ani to neslysim poprave

  • ewula

   tak ty si teda pekne mimo, alebo žiješ na inej planéte. To že ti to nedáva zmysel ešte neznamená, že sa to neudialo.

   • hovadopekelne

    … a co sa mi cudujes ? Nedokazem uverit tomu ze niekto da zene na ruku takuto cervenu pasku …

   • ewula

    nejde o červenú pásku – to je len jeden z možných absurdných prejavov mobbingu a bossingu na pracovisku. A v zásade to nie problém len s korejcami, alebo inými zamestnávateľmi zo zahraničia pôsobiacich na Slovensku. Je to celkový obraz našej spoločnosti, žijeme v bezprávnom, chorom štáte, kde sa človek nedovolá spravodlivosti. Tento patologický jav je u nás celkom bežný, len ty si pravdepodobne jeden z mála šťastných ľudí, ktorí to ešte nezažili na vlastnej koži. A pokiaľ ľudia budú strkať hlavu do piesku, tak sa nikdy nič nezmení

   • hovadopekelne

    … jj, to strkanie hlavy do piesku je ale viac o strachu zo straty prace. Myslim ale ze je to v prevaznej vacsine generacny problem. Strasia generacia si od „nadriadenych“ vo vseobecnosti necha srat na hlavu viac ako mladi ludia. Seru ma dost tie kecy typu: „Ved nejako bolo a nejako bude, ved co uz my stari“. Bohuzial na to nieje liek …

   • ewula

    o tom či je to generačný problém by sa dalo polemizovať. Je to problém spoločnosti ako celku. Žijeme v štáte, ktorý priamo umožňuje týmto typom psychopatov šikanovať.. Pravdu máš celkom iste v tom, že na to neexistuje liek

   • hovadopekelne

    … tragedia ale tkvie v tom, ze politik neprisiel z Melmaku. Je to jeden z nas …

 • ak1

  O podobných podmienkach aj v iných závodoch ázijských firiem na Slovensku som už počul dávnejšie. Najsmutnejšie na tom však je, že toto týranie si ešte týraní ľudia z týchto závodov spolu s ostatnými obyvateľmi SR platia zo svojich daní, keďže Samsungu boli cca. pred rokom poskytnuté tzv. „investičné stimuly“, čiže dotácie zo štátneho rozpočtu vo výške nákladov na všetkých zamestnancov Samsungu v SR na nasledujúce 3 roky!!! Samsung o ne žiadal štát pod hrozbou opustenia SR a naša „dobrá vláda“ im samozrejme v záujme „zachovania zamestnanosti“ vyhovela spolu s niekoľkými ďaľšími veľkými zahraničnými firmami, z ktorých niektoré su priamymi konkurentmi domácich výrobcov. (tí domáci samozrejme podporu nedostali)

 • Janik

  Jak to bude dál?
  Odpoviem len toto: Nas tkzv. inspektorat prace povie ze ludia s tym suhlasili podpisali vedia do coho idu a budu kecat ich nezmysli ze je vsetko OK a ze urobili co mohli a pod. Samozrejme bude (mozno) pokuta smiesnych do 2000eur aby uspokojili a umlcali ludi ze urobili co mali.Dalej povedia ze ludia to prehanaju a pod. uz to pozname ze sa ozyvaju len ty ktori nechceli pracovat. Jednoducho cely nas stat je uz len koloniou pre rakosnikov a pod. zdieracov. Samozrejme uplatky ktore dostanu nasi inspektori to je verejne tajomstvo.Ludia sa musia postavit a zacat nieco robit vyjst do ulic, a strajk postavit sa lenze slovaci su zvyknuty otrocit a byt pod nadvladou.

  • mel

   tak to je cista pravda, zato kto nohol odisiel do zahranicia

 • Dada Ondrejkovičová

  Robila som tam ako brigadnicka par tyzdnov. Nikto sa neprezliekal a ani pasku nemal. Roman bol fajn ale je pravda ze tam bola nejaka psychoska co furt hucala aby sme drzali pice a makali pretoze korejci sa stazovali ze sa rozpravame a nedavame pozor na pracu. Pri pase som stravila svoj posledny den a stacilo mi..inak som robila niekde v sklade a lepila pasky. Tam bolo super ziadna kontrola a isla som si tempom ako sa mi chcelo. Potom som nechcela prist cez
  vikend a povedali mi ze uz nemusim chodit…mne to nevadilo takze som neprisla a o par dni mi volali z agentury ze ci nepridem do prace :D ale pri tych pasoch je to ozaj otrocina

  • hovadopekelne

   … presne to som si aj myslel. Ludia radi zasnu nad „sokujucimi spravami“ a malokedy si overia pravdivost …

 • galbo

  Nechcem tu obhajovať vedenie Samsung, ale pravidla obliekania tam platia uz dlhsiu dobu(min. dva roky) a nezaviedlo sa to tam toto leto, a samozrejme plati to hlavne(/len) pre office zamestnancov, t.j. administrativnych pracovnikov, manazerov, inzinierov pracujucich v office a pod.
  Co sa tyka „Zaměstnanci zde navíc pracují téměř za minimální mzdu. Nejméně placení pracovníci se častokrát nedostanou ani nad hranici 300 euro“ to je pravda lebo asi 80% zo vsetkych operatorov na vyrobnych linkach je zamestnanych cez pracovne agentury a nie u Samsung Display Voderady.
  A co sa tyka spravania leadrov a nadriadenych na vyrobnych linkach LM, tak je to pravda, ale podotykam tito zamestnanci su z vyrobneho zavodu v Galante ktori prisli do Voderad zaciatkom roka 2011 kedy sa rozsirila vyroba a zacali sa vyrabat LED televizory, takze je to slovenske vedenie co tam robi zlobu a nie korejci.

 • Viktor

  Hanba veľkým korporáciam za to, ako zaobchádzajú z ľuďmi. Zisky majú miliardové a pritom zamestnanci trpia ako zvierata.

 • Zuzka

  Ja som tam pracovala asi dva mesiace. Ked som nastupila, bola som stastna ako blcha. No ked ma prepusali, bola som este stastnejsia. Pohadzovali si ma tam ako sa im zachcelo. Raz na linke, raz v sklade. Stale mi boli za chrbtom a stale sa im nieco nepacilo. Mne sa to nestalo ale casto som videla ako nejaky kolega dostal po chrbte pastou alebo ukazovatkom. Mne sa stalo v sklade to, ze pri kontrole kovoveho ramu LCD obrazovky som si prerezala burska na 3 prstoch. Ked krv zacala presakovat cez rukavicu, utekala som za veducou. Postavila ma na kraj, a vsetci sa vrhli kontrolovat obrazovku ci nikde nie je smuha od krvy. Asi po 10 minutach ked to uz velmi krvacalo, isli pre lekarnicku. Tu nenasli a tak isli hladat nejku do haly. Asi po pol hodine mi osetrili krvacajuce prsty a o par dni som podpisala vypoved. Bolo to tam peklo. Nikdy viac by som sa tam nevratila.

 • nika

  tady to tak funguje bud budes robit to co chcu alebo nebudes v tem pripade vyhadzov a ved za branama je dalsieho hnoja vela

 • Eddie

  Nechápem ako si niekto môže nechať nadávať do debilov a podobné otrokárske praktiky…ak by mi niekto vynadal tak by som mu to oplatil rovnakou mincou…a keby ma niekto udrel tak by som mu to vratil 2-oj násobne…

 • olga

  tiez som tam pracovala v GA ale nie aziati nas tyrali ale nasi slovaci,od leadrov az po managerov,jeden manager bol cech volal sa Zilka a to bola nasa zachrana,kazdy kdo mal problem s Pocsaiom toho vzal Zilka a mal vyhrate ten bol dobry az moc,samozrejme pracovat sa muselo ale choval sa slusne:

Nahoru