Jak se vyráběl váš iPhone: Nelidské podmínky v továrnách Apple dokázala skrytá kamera BBC

Ohýbací iPhone 6 a 6 Plus mají úspěch, takže v továrnách Apple se musí makat. Musí stíhat pokrývat poptávku. Byly prodány miliony a miliony kusů těchto zařízení, a tak je pro dodavatele docela těžké udržet krok. Jenže doplácí na to zaměstnanci výrobních továren.

Není to ojedinělý případ. Děje se to pořád a všude. Už v loňském roce jsme vás informovali o týrání zaměstnanců Samsungu na Slovensku a v Brazílii či nelidských podmínkách Applu v čínských továrnách a Amazonu.

V září se hodně mluvilo o továrně China Labor Watch v New Yorku, kterou vlastní Catcher Technology a která vyrábí především těla iPadů a MacBoooků. Bylo tam zjištěno 22 porušení pracovních podmínek. Teď BBC poslala své špehy do taiwanské továrny Pegatron – jednoho z hlavních dodavatelů iPhonu 6 a 6 Plus. A nevypadá to tam hezky.

Novinář z BBC se nechal v továrně zaměstnat. Hned na začátku mu sebrali doklady totožnosti a neřekli mu, kdy je dostane zpět. Přestože by každý zaměstnanec měl absolvovat zdravotní a bezpečnostní zkoušku, u novináře proběhla jen slovně. A hodně rychle. Pak musel vyplnit nějaké formuláře o práci, ve kterých musel zaškrtnout, že je ochoten pracovat i na noční směny. Kdyby to neudělal, mohl by se s prací rozloučit.

Místo práce se v továrně usíná únavou

Určitě byl moc rád, že je v továrně pouze jako špeh. A to, co bylo jeho úkolem, se mu výborně povedlo. Natočil video, na kterém vás hned upoutají všude usínající a spící zaměstnanci. Není se čemu divit, když pracují ve více než 12 hodinových směnách. Rovněž je tam běžné pracovat 18 dní v kuse bez nároku na volno. A přesčasy vám nikdo nezaplatí.

bbc-Apple-secretfilming

Apple se zprávou cítí uražen. Zdřímnout si o přestávce je prý normální. Jeff Williams jako jeho zástupce uvedl, že si BBC vymýšlí. Apple má stanovený 60 hodinový týdenní limit odpracovaných hodin. 93 % zaměstnanců se prý v tomto limitu drží. Připouští, že by to sice mohli ještě o něco zlepšit, ale není to přece tak zlé.

Zdroje: phonearena, appleinsider

Komentáře

Nahoru