Typy SSD disků a jak vybrat ten kvalitní?

Typy SSD disků a jak vybrat ten kvalitní?

SSD disky zažívají hodně slávy a stávají se populárnějšími než jich předchůdci HDD disky. Jsou rychlejší, tišší i modernější. Vyznáte se ale v typu SDD disků a víte podle čeho vybrat ten dokonalý a kvalitní pro váš počítač? V tomhle článku vám přestavíme parametry, které vám pomůžou při správní výběrů.

 

Typy SDD disků

2,5 SATA 

Tyto disky patří k nejběžnějším SSD diskům. Propojují se pomocí kabelů se základní deskou na které se nachází port pro SATA a jejich instalace není vůbec náročná. Sata je sběrnice primárně navrhovaná na přenos dát ze základní desky na pevný disk. Výhodou je jejich přijatelná cena. Negativem je omezená rychlost kvůli SATA kabelům.

Picture1

 

M.2 SSD paměť 

Tenhle typ SSD uložiště je podobné jako 2,5 SATA disky, ale nezapojují se pomoci kabelů. Připájejí se přímo do základní desky a jejich rychlost není až tak limitovaná. Deska však musí tenhle M2 port obsahovat.

Picture1

 

PCIe SSD disky

V tomhle případe se jedná vlastně o M.2 paměti, které jsou pevně připojeny na PCle adaptér. Ten se pak vkládá do PCIe slotu. Dosahují vysoké rychlosti co se odvíjí i na ceně, která je dost vysoká.

Picture1

 

Parametry na které se  třeba zaměřit

Maximální a běžná kapacita

Největší SSD disky dosahují kapacitu kolem 4 TB. Jsou však určený pro profesionálnější využití. Nejběžnějšími jsou disky s kapacitou od 128 GB po 1000 GB. Samozřejmě tu platí, čím vyšší kapacita, tím vyšší cena. Lide proto sahají po lacinějších kusech, jejichž kapacita není tak vysoká a proto je velmi rychle  zaplní

Rychlost SSD disku

SSD disky jsou v rychlosti to co je nejvíce odlišuje od HDD disku. Při zapnutí počítače se nainstalovaný operační systém spustí velmi rychle. Při těch nejlepších je to jen pár vteřin. I rychlost spuštění aplikací a přenášení ostatních dat je rychlejší a určitě ji oceníte. Při výběrů nemusíte kupovat dražší s vyšší rychlostí, kterou nevyužijete. Obecně jsou všechny SSD disky velmi rychlé.

Výrobci 

Při výběru je dobré sledovat i na značku jednotlivých  SDD disku kvůli kvalitě výrobků. Známy společnosti se snaží vyrábět kvalitní produkty a udržet si tak dobré jméno. Při výběru však odporoučíme číst recenze a testy SSD disku, které pomohou koupit ten nejlepší.

Zdroj, text/foto: vas-pomocnik.cz

Štítky: , ,

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru