Twitter ustupuje francouzskému právu: poskytne informace o „Dobrém Židu“

Twitter ustupuje francouzskému právu: poskytne informace o „Dobrém Židu“

Po několikaměsíčním boji za svobodu slova se Twitter – ač nerad – vzdává a slibuje, že francouzské justici poskytne informace o uživatelích, kteří tweetují nenávistné antisemitské příspěvky s hashtagem Dobrý Žid. Twitter se přitom podání informací vytrvale bránil v rámci své politiky odporu proti žádostem o informace.

Francouzská unie židovských studentů (UEJF) v říjnu 2012 poprvé podala námitky proti nenávistným proslovům, které se objevovaly na Twitteru opatřené hashtagem #UnBonJuif (Dobrý Žid). UEJF dosáhla smazání některých těchto příspěvků, ale to nestačilo: Unie požadovala osobní identifikaci osob, které tyto nenávistné tweety zveřejňují.

Twitter radši platil pokutu, než by informace uvolnil

Nejvyšší soud v Paříži Twitteru nařídil zveřejnění údajů již v lednu, ale Twitter se bránil i přesto, že musel denně platit pokutu 1000 euro. UEJF reagovala zažalováním společnosti o 38,5 milionu euro.

CEO Twiiteru Dick Cotolo je známým obhájcem svobody slova, a to i přesto, že se jeho postoje někdy dostávají do rozporu se zákonem. Ve Francii i Spojených státech je totiž přístup k nenávistným projevům odlišný: v USA jsou chráněny v rámci svobody slova, ale ve Francii ne.

V prohlášení pro GigaOm Twitter představuje svůj závazek „bojovat proti rasismu a antisemitismu“ a slibuje, že vytvoří lepší proces pro nahlašování ilegálních tweetů.

Na čí stranu se přikláníte? Je důležitější svoboda slova – i ve všech extrémech – nebo boj proti nesnášenlivosti a rasismu?

Zdroj: https://goo.gl/SbURJ

Komentáře

Nahoru