Twitter a násilí: Jak sociální síť usnadňuje šíření nenávisti?

Twitter a násilí: Jak sociální síť usnadňuje šíření nenávisti?

Feministka Caroline Criado-Perezová úspěšně prosadila, aby na anglických desetilibrových bankovkách byla vyobrazena Jane Austenová. Její úsilí však zastínilo něco úplně jiného: misogynní a nenávistné zprávy, které jí zaslali někteří uživatelé Twitteru.

Žena nedávno oznámila, že v souvislosti s tímto obtěžováním byl zatčen podezřelý 21letý muž. Žena  na nenávistné tweety, vyhrožující jejím znásilněním, odpověděla originálně: retweetovala je, aby si je mohlo přečíst široké publikum. Její případ se setkal s masivní odezvou a upozornil na některé slabiny Twitteru.

V čem je Twitter „ideální“ pro šíření nenávistných postů?

Především se jedná o to, že na Twitteru v jeho webové verzi chybí tlačítko „Nahlásit“ pro závadný obsah. Toto tlačítko bylo teprve nedávno spuštěno výhradně pro uživatele iPhonu. Twitter sám tvrdí, že tlačítko pro nahlašování nevhodného obsahu pro Android či web je v plánu, sám ale zatím neposkytuje žádný časový rámec pro jeho spuštění.

Když se navíc Criado-Perezová a její fanoušci snažili komunikovat s manažerem Twitteru pro žurnalistiku a zprávy Markem Luckiem, nejenže jim manažer neposkytl jediný komentář, ale raději svůj účet uzamkl.

V současné době mají uživatelé Twitteru možnost vyplnit formulář, kterým nahlásí nevhodné chování, a dále jsou Twitterem povzbuzeni k blokaci uživatele a spojení s právníkem. Caroline Criado-Perezová ovšem dostala během jediné hodiny přes padesát výhrůžných zpráv a v takovém množství již zkrátka formulář nic neřeší.

Proč je na Twitteru snadné zveřejnit a šířit nenávistné tweety?

Ukázka nenávistných tweetů, vyhrožujících znásilněním, se kterými se musela vypořádat Caroline Criado-Perezová

Tlačítko pro nahlášení nevhodného obsahu se může ukázat jako řešení. Stejně tak se ovšem může stát dalším prostředkem války trollů, kteří jej budou zneužívat k umlčení protivníka. Twitter bude muset najmout stovky lidí, kteří budou jen posuzovat nahlášené tweety. Statistiky z letošního jara říkají, že každý den je na Twitter nahráno 400 milionů tweetů. Zabanování účtu trolla také moc neznamená: během pár minut si vytvoří nový.

V ideálním světě bez nenávisti…

Twitter se zdá být ideální platformou pro podobné způsoby chování. Svým charakterem totiž nutí lidi, aby na sebe nějakým způsobem přitáhli pozornost davu a to se vždy nejlépe daří nějakou šokující informací či činem. Naštěstí Twitter stejně tak přitahuje pozornost i k oběti šikany a probouzí v lidech soucit a empatii.

Případ Caroline Criado-Perezové zvedl vlnu odporu vůči politice Twitteru. Někteří uživatelé vyzývají k jednodennímu bojkotu Twitteru jako upozornění na kyberšikanu a výhrůžky smrtí či znásilněním, které se na něm objevují. Lidé si stěžují, že jsou tyto zprávy zcela jasně viditelné, ale Twitter se neobtěžuje proti nim zakročit.

Upřímně řečeno: bylo by krásné žít ve světě, kde se k sobě lidé i na sociálních sítích chovají slušně a kdy je každé chování překračující dobré mravy ihned potrestáno a každý takový post okamžitě beze stopy smazán. Je to ale reálné? Bohužel nikoliv…

Zdroje: https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-07/29/twitter-rape-threats

https://mashable.com/2013/07/29/twitter-hate-speech-reporting/

Komentáře

Nahoru