Dnes vyšlo 1 článků

Tisková zpráva: Tvůrci malware zatčeni v Rusku

V Rusku byli zatčeni tvůrci malware, kteří útočili na mobilní platební systém. V boji s počítačovou kriminalitou v Rusku jde o první úspěch svého druhu.

V roce 2013 zaplavily ruské mobilní sítě vlny nevyžádaných MMS s lákavým obsahem. Zprávy slibovaly zajímavé výhry – například „romantický dárek“, bylo jenom potřeba kliknout na odkaz. Místo romantického dárku však byl na konci této operace stažený mobilní virus. Pokud měl uživatel nastavené propojení svého mobilního účtu s bankovním, virus převedl peníze z banky na mobilní účet a následně je přeposlal na mobilní účty útočníků.

Mobilní platební systém, na který útok cílil, provozuje banka Sberbank. Té se podařilo ve spolupráci s mobilními operátory a najatou konzultační firmou specializovanou na informační bezpečnost, útok eliminovat. K adresátům se dostal jenom zlomek rozeslaných škodlivých MMS, a také byly identifikovány kompromitované přístroje i účty, kam peníze odcházely. Na základě zjištěných informací se pak policii podařilo zločince, kteří za podvodem stáli, zatknout.

Ukázalo se, že mozkem celého útoku byl expert, který dříve s mobilními operátory a bankami spolupracoval na vývoji mobilní platební platformy. Dokonce byl vlastníkem platformy pro agregaci mobilních plateb.

„Případy, kdy externisté nebo i vlastní zaměstnanci zneužijí hluboké znalosti, které získali dříve, jsou bohužel docela časté. Organizacím doporučujeme věnovat pozornost i personální politice a u vybraných pozic hodnotit vedle odborných schopností také spolehlivost, doporučuje v souvislosti s útokem na ruský mobilní platební systém,“ Jaroslav Lom, obchodní specialista pro informační bezpečnost společnosti ESET.

Kontakt pro média:

Petr Blažek

e-mail: petr.blazek@taktiq.com

Zdroj: ČTK/Protext

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru