Tvůrce portálu Silk Road dostal doživotí

Provozovatel portálu Silk Road, na kterém bylo možné zakoupit i zakázané předměty a drogy, dostal doživotí. V pátek byl Ross William Ulbricht odsouzen k doživotnímu vězení bez možnosti propuštění pro vytvoření a chod Silk Road, anonymního černého trhu s drogami. Soudkyně Katherine Forrest tak Ulbrichtovi dala nejvyšší možný trest.

Jedenatřicetiletý Ross William Ulbricht byl v únoru shledán vinným ve všech sedmi bodech obžaloby včetně obchodu s drogami, počítačového hackování a praní špinavých peněz. Portál Silk Road, jehož tvůrcem je právě Ulbricht, umožnil nákup a prodej drog v hodnotě 213 milionů eur. Na portálu bylo možné zakoupit heroin, kokain, extázi, atd. od tisíců dealerů z celého světa.

 

Ulbricht soud žádal o snížený trest se slovy:

„Změnil jsem se. Už nejsem ten člověk, který vytvořil Silk Road. Jsem nyní moudřejší, zralejší a pokornější. Nejsem sociopat, který se snaží vyjádřit své špatné já. Chtěl jsem pouze dát lidem možnost volby…a mít soukromí a anonymitu.“

Mladý Texasan vytvořil zmíněný web v roce 2011. Anonymitu kupců i prodejců zajišťoval systém Tor, který umožňuje maskování IP adres.  Pouhých 18 měsíců od založení webu byl Ulbricht zatčen ve veřejné knihovně v Texasu a následně odsouzen za všech sedm obvinění obžaloby včetně prodeje narkotik, praní špinavých peněz a vedení organizovaného zločinu.

Ross-Ulbricht-01_3323345b

Nespravedlivý proces?

Obhajoba se bude snažit o odvolání. Výzva k obnovení procesu bude vycházet zejména z nedávného zjištění, že dva agenti tajných služeb a DEA, kteří byli zapojeni do vyšetřování, údajne odcizili z webu miliony dolarů v bitcoinech. Jeden z agentů je dokonce obviněn z vydírání Ulbrichta.

Silk_road_payment

Vyjádření rodičů uživatelů drog

Jeden z rodičů uživatele drog, který si objednal drogy právě skrz Silk Road a na následky předávkování zemřel, vyžadoval pro Ulbrichta nejvyšší možný trest:

„Pěvně věřím, že můj syn by byl ještě naživu, kdyby pan Ulbricht nezaložil portál Silk Road. Požaduji proto nejvyšší možný trest.“

Obhajoba argumentovala tím, že Silk Road měl vlastně snížit škody obchodu s drogami zajištěním jejich čistoty a kvality prostřednictvím recenzí a hodnocení a hostování diskuzí týkajících se bezpečnosti užívání drog.

Soudkyně hodnotila Ulbrichta velmi nekompromisně:

„Lidé jsou velmi komplikovaní, a vy také. Je ve vás jistě i dobro, pane Ulbrichte, ale je ve vás i zlo. A to, co jste udělal se Silk Road bylo absolutně destruktivní. Bylo to pečlivě naplánované životní dílo. Chtěl jste, aby toto byl váš odkaz. A to také je..“

A co si myslíte vy? Byl trest přiměřený? Lze Ulbrichta obviňovat ze smrti uživatelů drog, které si dobrovolně zakoupili na jeho portálu? Má takový člověk strávit celý zbytek života ve vězení, nebo by měl alespoň dostat šanci, že alespoň ve stáří může očekávat světlejší zítřky?

zdroj: wired.com, telegraph.co.uk, foto: linkedin.com

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru