Dnes vyšlo 15 článků

Turecko je zpět na Twitteru

Situace se zákazem Twitteru je v Turecku konečně úspěšně vyřešena. Turecká vláda ho opět oficiálně povolila a uživatelé slaví.

Turecká vláda 20. března zamezila svým občanům přístup k Twitteru. Za celou záležitost mohl tamní premiér Tayyip Erdogan, který pohrozil, že tuto mikroblogovací síť „vyhladí“. Byl na ní totiž publikovaný obsah, který se mu nehodil.

A stejně dopadl i YouTube. Na něm se o týden později objevilo video, které vrhalo na premiéra kritické světlo, a tak byly i tyto video stránky zablokovány. Erdogan teď balancuje na hraně, protože kromě již zmíněných věcí unikly dokonce i rozhovory mezi ním a jeho synem, během nichž diskutovali, jak skrýt velké množství peněz. Podle Erdogana jsou samozřejmě zfalšované.

Situace se vrací do normálu

Tak či tak, pracovník z úřadu premiéra Tayyipa Erdogana včera potvrdil, že byl zákaz zrušen. Nic jiného jim nezbylo, protože to nařídil středeční soud. Zákaz Twitteru by totiž byl porušením svobody projevu.

twitterfree

Vše v pořádku?

Ne tak docela. Během čtvrtka se totiž ještě objevovaly případy, kdy se turečtí občané na stránky Twitteru stále nemohli dostat. Zřejmě to ale bude jen otázkou času. Turecký telekomunikační úřad (TIB) totiž musí informovat všechny poskytovatele internetového připojení, aby přístup obnovili.

Navíc se objevila podivná shoda náhod, na kterou poukazuje například profesor Steve Hanke ve svém tweetu:

Situace s YouTube je zatím naprosto nejistá.

„Další ledovec, kterému budeme čelit, je YouTube,“ uvedl profesor Akdeniz, který předložil samostatný návrh o odstranění blokace. „Stejná zásada platí i zde. Je nepřiměřené blokovat celý web jen kvůli nějakému obsahu, který má být považován za nezákonný.“

Zdroje: TechCrunch, Cnet, NY Times, obrázek: Twitter

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru