Turecko dále zakazuje: Dojde i na YouTube?

Turecko dále zakazuje: Dojde i na YouTube?

Turecká bitva o cenzuru internetu pokračuje. Vláda zablokovala už i možnost, se kterou uživatelé zákaz Twitteru obcházeli. Bílý dům vyjádřil nad zákazem „vážné znepokojení“ a Google odmítl požadavky tureckých orgánů, aby stáhl videa zobrazující tureckého premiéra ve špatném světle.

Zanedlouho poté, co byl v Turecku zakázán Twitter, se projevila inteligence jeho uživatelů, kteří přišli na to, jak se zákazu vyhnout. Stačilo se obrátit na Google DNS a podobné služby. Začalo se ukazovat, že zákaz má prakticky úplně opačný účinek, než by měl mít. Obyvatelé, kteří našli alternativní řešení, tweetovali ještě více, než když vláda nic nezablokovala.

 

Nicméně teď už to nejde. V sobotu totiž vláda zabránila i přístupu k Google DNS a Twitter blokuje na úrovni IP adres. A že je to vážné dokazuje i skutečnost, že se k celé věci vyjádřil i Bílý dům. Ten vydal prohlášení odsuzující to, co se v Turecku děje:

„Jsme proti tomuto omezení přístupu tureckých občanů k informacím. Ohrožuje jejich možnost svobody projevu a sdružování a je v rozporu se zásadami otevřeného vládnutí, které je rozhodující pro demokracii.“

Další na řadě bude zřejmě YouTube

I Google se Turecku postavil. Na YouTube se totiž objevuje pár klipů, na kterých je turecký premiér Recep Tayyip Erdogan zobrazen ve špatném světle. Prý tam dokonce navádí svého syna, jak má ukrýt peníze před vyšetřovateli. Erdogan pochopitelně tvrdí, že jsou veškeré takové záznamy falešné. Ale Google je nesmaže.

„Podporujeme svobodný a otevřený internet pro celý svět a máme obavy, pokud je kdykoli a kdekoli v ohrožení,“ sdělil Google.

Google si také rovněž velmi dobře uvědomuje, co může následovat. Pokud se bude YouTube Erdoganovi zdát nepohodlný, může ho zakázat také. Nebylo by to poprvé, YouTube už byl v Turecku zakázaný v letech 2007 až 2010.

Zdroje: TechCrunch, Cnet, Washington Post, fotografie: Flickr – B.S.12

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru