Dnes vyšlo 15 článků

Turecko blokuje Twitter

Turecko blokuje Twitter

Turecko zablokovalo v pátek nad ránem mikroblogovací síť Twitter. Podle premiéra Recepa Tayyipa Erdogana je sociální síť zhoubná a slouží k vyvolávání nepokojů v zemi. No… Ve skutečnosti se na ní spíše objevily informace, které nikdy neměly vyjít najevo.

Turečtí uživatelé Twitteru skutečně hlásí, že stránka sociální sítě byla zablokována. Když se snaží otevřít webovou adresu twitter.com, jsou přesměrování na prohlášení, které vydal turecký orgán pro regulaci telekomunikací (TIB). Prohlášení cituje čtyři soudní příkazy.

“Byly podniknuty kroky k zablokování přístupu  k síti v rámci soudního rozhodnutí, protože se nepodařilo překonat problémy s vedením Twitteru,” řekl pro agenturu Reuters nejmenovaný turecký činitel.

Komplikace s Twitterem přišly jen několik hodin po projevu tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Někteří uživatelé totiž údajně měli tweetovat dokumenty, které dokazují premiérovu korupci. Ten tvrzení pochopitelně popírá. Přesto se ale vyjádřil v tom smyslu, že přístupu k sociální síti zamezí. A opravdu se tak stalo.

Snad jen dočasně

Podle všeho to ale není jen vina premiéra. Vlastně za to prý může sám Twitter. Erdoganův úřad na základě soudního rozhodnutí požádal Twitter o odstranění některých příspěvků. Ten to ale neudělal a dosud se k celé záležitosti veřejně nevyjádřil.

A tak je po celém Turecku zhruba 10 milionů uživatelů, kteří čekají, kdy budou moci Twitter zase používat. Snad se brzy dočkají. Eurokomisař Štefan Füle prohlásil, že je tímto rozhodnutím “vážně znepokojen”. A podle tureckého vicepremiéra Aliho Babacana se jedná jen o dočasné řešení.

Nedávno se však objevily i zprávy o tom, že by chtěl Erdogan zablokovat rovněž Facebook a YouTube. Tak kdo ví, jak to celé ještě dopadne.

Zdroje: BBC, Time, fotografie: Flickr, B.S.12

Komentáře

Nahoru