Dnes vyšlo 15 článků

Tübingen bude prvním městem v Německu, které zdaní jednorázové kelímky na kávu a krabice od pizzy

Tübingen bude prvním městem v Německu, které zdaní jednorázové kelímky na kávu a krabice od pizzy

Starosta ze Strany zelených řekl, že předměty na jedno použití by neměly být levnější než ty recyklovatelné. “V Tübingenu řešíme zlo v jeho kořenech,” řekl. Tübingen na jihozápadě Německa se stane prvním městem v zemi, které zavede daň na produkty na jedno použití, jako jsou kelímky na kávu s sebou, krabice na pizzu a další nádoby na rozvoz jídla.

Starosta města Boris Palmer ze Strany zelených v pátek pozdě večer oznámil, že městská rada už na legislativě pracuje. “V Tübingenu řešíme zlo v jeho počátcích,” řekl Palmer podle místních médií. “Zdražením produkce odpadů eliminujeme finanční demotivace. Jednorázové obaly by neměly být levnější než systémy využívající opakovaně použitelné zálohy,” řekl starosta.

V plánu je zavést nové poplatky v průběhu nadcházejících měsíců, kdy obchody, kavárny a restaurace rychlého občerstvení budou platit daň za každý jednorázový kelímek nebo nádobu, kterou použijí. Tübingen údajně loni zaznamenal nárůst nákladů na sběr a nakládání s odpady o 50 000 EUR (57 000 dolarů).

Plán města odráží nový trend opouštění jednorázových předmětů kvůli jejich důsledkům pro hromadění odpadu, znečištění a změnu klimatu. Ve středu se Evropská unie dohodla na zákazu jednorázových plastů v celém bloku.

Plasty na jedno použití, jako jsou ty, které se nacházejí v brčkách, příborech, nákupních taškách, vlhčených ubrouscích a lahvích od nápojů, tvoří 50 procent odpadků v moři.

Zdroj, foto: dw.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru