Dnes vyšlo 15 článků

Tři programovací jazyky, které je vhodné se naučit

Tři programovací jazyky, které je vhodné se naučit

Které tři programovací jazyky by měl znát každý správný programátor a důvody, proč jsou tak důležité.

Díky popularitě internetu a s příchodem smartphonů se programování stalo fajn dovedností, kterou by měl znát každý. Ovšem s tolika dostupnými programovacími jazyky, které jsou k dispozici, může být těžké rozhodnout, které z nich jsou pro web a vývoj mobilních aplikací opravdu důležité a na kterých z nich lze začít stavět úspěšnou kariéru. Všechny totiž zvládnout nemůžete – na to by vám jeden život určitě nestačil.

Seznamy těch nejpopulárnějších se někdy liší, některé jazyky se však objevují ve všech. Pojďme se tedy podívat na další z takových seznamů top programovacích jazyků a zamyslet se nad tím, zda je odůvodnění autora tohoto přehledu, Tefa Mohapi, rozumné.

Java

Java, kterou vyvinuli v Sun Microsystoms James Gosling a jeho kolegové, je objektově orientovaný programovací jazyk odvozený z C a C++.

Java je důležitá vzhledem k tomu, že jakmile jednou napíšete svůj kód, běží na jakémkoliv elektronickém zařízení, které má Java Virtual Machine (JVM) – včetně zařízení s Androidem, na nichž běží proces, virtuální stroj Dalvik. ten je dodáván s nástrojem, který umožňuje konverzi souborů Javy .class do formátu .dex, takže je možné jej kompilovat a rozběhnout na Android zařízeních. Heslo Javy „jednou napiš, spusť kdekoliv“ mluví za vše.

Nezávislost na platformě spolu s poptávkou po jejích programátorech činí z Javy jeden z nejlepších jazyků, které je nutné se naučit.

PHP

I když to není programovací jazyk v pravém slova smyslu, ale spíše skriptovací jazyk, má za sebou v posledních letech dlouhou cestu.

PHP je serverový skriptovací jazyk zajišťující nezávislost uživatele na platformě. Je také skvělý pro webové a mobilní aplikace, protože byl již na začátku postaven jako jazyk, který podporuje webové protokoly. Přidejme ještě, že webové a mobilní aplikace jsou stále více řízené API a PHP má některé vlastnosti, které z něj činí jednoho z nejlepších kandidátů pro programování webových stránek a mobilních aplikací.

Ruby on Rails

Ruby on Rails si díky své jednoduchosti a zaměření na produktivitu získal v poslední době obrovskou popularitu. Je poměrně snadné se jej naučit a je to spíše otevřený webový framework napsaný v objektově orientovaném programovacím jazyku Ruby než tradiční programovací jazyk.

Mezi další výhody Ruby on Rails – nebo zkráceně RoR či Rails – patří skutečnost, že je také nezávislý na platformě.

Zdroj: medium.com, obrázek: wallpaperup.com

Komentáře

Nahoru