Dnes vyšlo 1 článků

Tři konkurenceschopné editory v kancelářském balíku SoftMaker FreeOffice

Tři konkurenceschopné editory v kancelářském balíku SoftMaker FreeOffice

1SoftMaker FreeOffice je kancelářský balík, který obsahuje tři nejdůležitější aplikace. Patří mezi ně dva základní editory: textový a tabulkový,  ale také nechybí program pro tvorbu prezentací tím způsobem, na jaký jste byli dosud zvyklí v Microsoft Office PowerPointu. Kancelářský balík od SoftMaker je zdarma. Lze ho stáhnout ze stránek vydavatele a potvrdit sériovým číslem, které vám po zadání e-mailové adresy přijde do e-mailové schránky.

Instalace

Kancelářský balík SoftMaker FreeOffice je velice snadno instalovatelný. Soubor, který je nutné stáhnout, má kolem 60 MB. Po několikaminutovém čekání na stažený instalátor se můžete pustit do samotné instalace. Kromě odsouhlasení licenčních podmínek je nutné vložit jméno, e-mailovou adresu a sériové číslo, jež vám bylo odesláno ještě před samotným stažením souboru.

Instalátor nabízí úplnou instalaci a vlastní instalaci. Při zvolení vlastní instalace si můžete libovolně odebrat některý z editorů, čímž ho úplně odejmete z celého kancelářského balíku. Po dokončení instalace nebude dostupný.

TextMaker

První aplikací je TextMaker. Jedná se o textový editor, který částečně připomíná Microsoft Office Word 2003. Novější verze Word 2007 už přinesla významné změny, tudíž by nebylo přesné srovnávat ji s editorem TextMaker. O uživatelském rozhraní asi není důležité mluvit dlouho.

Uživatele zajímají především podporované formáty. Mezi ně řadíme DOC, DOCX, DOCM, DOT, DOTX, DDM, TMD, ODT, TXT, WRI a RTF. Celkem jich je 17, ale vypisování méně používaných by bylo pravděpodobně na škodu. Problémy s kompatibilitou formátů by mohly nastat pouze v případě souboru s koncovkou DOCX.

PlanMaker

Název tohoto tabulkového editoru vás může vyvést z míry, ale opravdu se jedná o aplikaci pro tvorbu a editaci dokumentů s tabulkami. PlanMaker disponuje velkým množstvím funkcí, které vám pomohou k jednodušší tvorbě. Mezi podporované formáty dokumentů patří XLS, XLSX, XLSM, PMD, PMV, DBF a SLK. Problém s kompatibilitou může nastat pouze v případě souboru s koncovkou XLSX.

SoftMaker Presentations

Pokud potřebujete vytvořit referát do školy ve formě prezentace, určitě využijte aplikaci SoftMaker Presentations, která je rovněž součástí kancelářského balíku SoftMaker FreeOffice. Celkové rozvržení je opět téměř totožné s aplikací Microsoft Office PowerPoint.

S touto aplikací lze do prezentací vkládat rovněž různé diagramy, tabulky či multimediální soubory. Jinými slovy, pokud znáte PowerPoint 2003, znáte i SoftMaker Presentations. Mezi podporované formáty patří PPT, PPTX, PPS, PPTM, PPSX, PPSM, PRD a PRS. S kompatibilitou by neměly být žádné problémy.

O kancelářském balíku se rozhodně nedá říci, že se počtem funkcí a vyspělostí vyrovná Microsoft Office, ale nenáročným uživatelům bude zaručeně stačit. Je přehledný, šetří čas a peníze, je poměrně nenáročný na technickou výbavu a co je hlavní, nic za něj nezaplatíte.

Máte s tímto kancelářským balíkem nějaké zkušenosti? Podělte se o ně s ostatními čtenáři.

Komentáře

Nahoru