Dnes vyšlo 1 článků

Tisková zpráva: Trendy v bezpečnosti pro rok 2016

Zejména v České republice byl rok 2015, co se týče bezpečnosti, velice pokrokový ve vzrůstající potřebě společností řešit bezpečnostní rizika a zavádět systém řízení informační bezpečnosti. Důvodem byly zejména časté incidenty a tlak regulace vyplývající z platnosti Zákona o kybernetické bezpečnosti.

I letos se Česká republika potýkala s interními i externími průniky do firem. U jednotlivých incidentů byli nalezeni společní jmenovatelé. Níže uvádíme nejzásadnější z nich:

  • Vyděračský ransomware zaznamenal V ČR nárust v počtu postižených organizací. Desítky firem byly zasaženy tím, že se do jejich prostředí dostal vir, který jim zašifroval data
  • Ve způsobech průniku do firem dominovaly emaily. Phishing, pharming a spam obecně cílily na získání přístupu do firemních systémů, elektronického bankovnictví i stažení škodlivého obsahu.
  • Co se týče incidentů z nedbalosti, stále převažují ztráty firemních zařízení, zejména notebooků, mobilních telefonů a externích paměťových zařízení

safetica

 

Bezpečnost v roce 2015

Trendy informační bezpečnosti kopírují zejména reakci na změny architektury IT infrastruktury. Dominuje mobilita a flexibilní přístup zaměstnanců k datům z jakéhokoliv prostředí.

  • Cloud – ke cloudovým poskytovatelům služeb přechází stále více společností. Společnosti tak musí řešit rizika, která vychází z neomezeného přístupu zaměstnanců k firemní infrastruktuře z různých zařízení.
  • Mobilita – u většiny firem se v roce 2015 stala mobilní zařízení standardem. Tato skutečnost pro firmy znamená také rozšíření investic do bezpečnosti a nákup řešení pro nové platformy.
  • Bezpečnost dat – i díky rozšíření pracovního prostředí mimo fyzický prostor organizací si stále více firem uvědomuje problémy ochrany dat. Trendem je ale nastavení default allow – povolení všeho, co není vysloveně zakázáno. Firmy spíše monitorují incidenty a reagují na ně, než aby blokovaly akce a tím omezovaly uživatele.

Statistiky z průzkumu týkající se interní bezpečnosti reportovala společnost Safetica Technologies s.r.o. Průzkum se zaměřoval na interní úniky dat v roce 2015. Vyplývá z něj, že z 91 % firem unikají data přes nezašifrované externí zařízení. Do tohoto procenta spadají jak úmyslné (vynesení dat), tak neúmyslné (ztráta nechráněného zařízení) incidenty. 36 % firem zaznamenává incidenty spojené s odesíláním citlivých dat mimo organizaci e-mailem a 18 % firem řeší neautorizované přenosy dat na osobní cloud.

Trendy v bezpečnosti pro rok 2016

rámci externí bezpečnosti očekáváme v nejbližším roce nárůst útočníků zaměřujících se na prostředí českých firem. Organizace, které ještě neimplementovaly alespoň základní bezpečnostní mechanismy, budou velice pravděpodobně prolomeny. Pokračujícím trendem budou DDoS, směřující na omezení dostupnosti webů firem a cílené phishingové útoky. Na poli interní bezpečnosti se dá očekávat pokračující nárůst cílených útoků na vynesení klíčového know-how, které probíhají mnoha různými způsoby.

Na technologické trendy bude reagovat také odvětví informační bezpečnosti.

  • Cloud – očekáváme, že firmy budou s implementací SaaS a PaaS omezovat dostupnost a implementovat technická opatření k zajištění těchto služeb a zvýšení bezpečnosti.
  • BYOD – objevovat se začínají BYOD politiky, nejčastěji kladou podmínku zabezpečení koncového zařízení, které přistupuje k datům. Častokrát je vyžadováno například nasazení firemního bezpečnostního softwaru nebo zašifrování.
  • Big Data – bude se objevovat pořád větší potřeba pro zabezpečení dat samotných a také transakcí, které s nimi pracují.

Podceňování řešení bezpečnosti se rozhodně nevyplácí. A společnosti, které se ještě nezaměřily na zabezpečení svých dat, se vystavují nemalému riziku.

Zdroj: satefica

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru