Toto je první vesnice z plastových lahví

Ostrov Isla Colón, který je součástí panamského souostroví Boca Del Tora, se pyšní první vesnicí vytvořenou z plastových lahví. Právě plastové láhve plní funkci izolace, přičemž tímto způsobem by mělo být postaveno na 120 domů.

Za unikátním projektem stojí Robert Bezeau, který se snaží zachovat atmosféru okolí a odvést toxické materiály ze skládky.

plastic-bottle-village-lead-889x592

Zdroj: Inhabitat

„Budeme žít uvnitř toho, co využíváme a později vyhazujeme, tyto materiály rekonstruujeme do moderních, elegantních a kvalitních domovů,“ řekl Robert Bezeau, tvůrce projektu Plastic Bottle Village.

Dům tvoří ocelová konstrukce plná recyklovaných plastových lahví, která je poté zakryta betonovou směsí. I když ocel a beton nejsou nejpřínosnější materiály, první dům s dvěma ložnicemi recykloval 10 tisíc plastových lahví, které nabízí přínosné environmentální benefity, jako teplotu v interiéru o 17 °C nižší než venku. Byly navrženy tři různé modely, které jsou odolné proti zemětřesení. Všechny domy disponují standardními okny, dveřmi, kanalizací a elektřinou.

plastic-bottle-village-7-889x519

Zdroj: Inhabitat

„Opakovaným použitím materiálů se dům vybuduje za zlomek času a ušetří nemalé peníze v porovnání s tím, jak se v této oblasti domy obyčejně staví,“ dodal Robert Bezeau.

Vesnice bude vybudovaná ve třech fázích na ploše o velikosti 83 akrů, přičemž půda bude zahrnovat kopce, údolí a prameny vody. Vedle toho budou v okolí domů vybudované také parky vhodné pro jógu a venkovní aktivity.

Robert Bezeau v Panamě zezačátku začal s recyklováním plastu v Boca Del Toro, kde přetrvával problém s odpadem. Během tohoto procesu nasbíral tisíce lahví. A ve snu se mu vnukla myšlenka vybudovat z plastových lahví domy. Prostřednictvím tohoto projektu chce také vytvořit vzdělávací zařízení, ve kterém bude učit ostatní, jak uplatit tuto stavitelskou techniku.

plastic-bottle-village-6-889x519

Zdroj: Inhabitat

plastic-bottle-village-5-889x588

Zdroj: Inhabitat

plastic-bottle-village-4-889x592

Zdroj: Inhabitat

Zdroj fotografií: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru