Toto je první farma, která pěstuje zeleninu v poušti pouze díky slunci a mořské vodě

Sundrop Farms je farma nacházející se v poušti v jižní Austrálii. A jedná se o první farmu, které se podařilo za rok vypěstovat 17 tisíc tun rajčat pouze za pomocí slunečního světla a mořské vody. Tato farma je výsledkem šestiletého výzkumu mezinárodního týmu vědců, kteří hledali způsob, jak pěstovat plodiny bez čerstvé vody, půdy či elektrické energie.

„Konvenční skleníky využívají k zavlažování podzemní vody, k vytápění plyn a k chlazení elektrickou energii,“ popisuje tým na svých stránkách. „Sundrop Farms využívá mořskou vodu a sluneční energii. Udržitelným způsobem využíváme získaný oxid uhličitý a živiny k maximalizaci růstu našich plodin.“

farma

Farma, která pěstuje zeleninu v poušti. Zdroj: VIMEO

V australském městečku Port Augusta bylo v roce 2014 otevřeno prvních 20 hektarů komerční sítě. A farma v podstatě snížila spotřebu elektrické energie a čerstvé vody, neboť k pěstování začala využívat mořskou vodu ze Spencerského zálivu, který se nachází asi 2 kilometry od města.

Poté, co mořská voda dorazí na farmu, projde procesem odsolení prostřednictvím solárně poháněného zařízení. Z mořské vody se stane čerstvá voda pro zalévání rostlin. Kořeny zeleniny jsou zasazené do kokosové slupky. Vodou nasáklé kusy lepenky jsou umístěné na základně, čímž jsou rostliny dostatečně ochlazené, aby vydržely i v teplotách pohybujících se kolem 48 °C. V zimním období je sluneční teplo dostatečné, aby rostliny přežily.

Charakteristickým rysem farmy je, že využívá pouze solární energii. O produkci solární energie se stará pole s 23 tisíci zrcadly. Nicméně farma je připojena také k elektrické síti, která představuje pouze bezpečnostní síť v případě, že se něco pokazí, a to zejména v zimním období.

„Využíváme sluneční energii k výrobě sladkovodního zavlažování. Proměňujeme ji na elektřinu, kterou využíváme k vytápění a ochlazování našich skleníků,“ říká tým. „Mořskou vodu využíváme také na čištění a sterilizaci vzduchu, takže máme vše pod kontrolou.“

I když je to ještě brzy, odborníci se domnívají, že systém Sundrop Farms by mohl být řešením pro zemědělce po celém světě. Sladká voda se totiž stává stále vzácnější, půda je stále více vyprahlá a náklady na energie rostou.

„Tyto uzavřené výrobní systémy jsou velice chytré,“ řekl výzkumník Robert Park z australské univerzity, který není do projektu zapojen. „Věřím, že systémy využívající obnovitelné zdroje energie budou v budoucnosti stále více využívány.“

Ale existují i stinné stránky. Nepadlo ani slovo o tom, zda solární zařízení na zrcadlové bázi nemá negativní dopad na zvířata v poušti. Například ve Spojených státech amerických podobné solární zařízení spálí více než 6 tisíc ptáků ročně.

Problémem je také vysoká cena. Výstavba komerčního objektu Sundrop Farms, který vypěstuje ročně 180 tisíc rostlin rajčat, stála zhruba 200 milionů dolarů. Pouze čas ukáže, zda systémy jako Sundrop Farms se stanou budoucností zemědělství.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru